GUS: Liczba pracujących w gosp. nar. w XII ’23: 15 178,1 tys.

Liczba pracujących w gospodarce narodowej na koniec grudnia 2023 r. wyniosła 15 178,1 tys. osób – podał Główny Urząd Statystyczny.

Z danych GUS wynika, że w sektorze rolniczym pracowało 1228,3 tys. osób, w sektorze przemysłowym 4248,0 tys. osób, natomiast w sektorze usługowym 9666,2 tys.

Na koniec grudnia 2023 r. średnia wieku pracujących w gospodarce narodowej wyniosła 42,6 lat.

Z kolei 4471,4 tys. to pracujący w wieku 50 lat i więcej. Stanowili oni 29,5 proc. ogółu pracujących w gospodarce narodowej.

GUS podaje, że z przeprowadzonej analizy wynika, że istnieje związek między rodzajem działalności podmiotów a wiekiem pracujących. Dla przykładu, w sekcji Informacja i komunikacja 81,0 proc. pracujących nie przekroczyło 44 lat, tj. granicy wieku produkcyjnego mobilnego. W czterech sekcjach PKD ponad połowa pracujących przekroczyła 45 lat, tj. znajdowała się w wieku produkcyjnym niemobilnym oraz poprodukcyjnym. Sekcje te to kolejno: Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (59,6 proc.), Obsługa rynku nieruchomości (58,1 proc.), Edukacja (56,0 proc.) oraz Opieka zdrowotna i pomoc społeczna (53,4 proc.).

map/ asa/

 


Artykuły powiązane

Z demografii wieje pesymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na koniec marca 2024 r. liczba ludności Polski wynosiła niecałe 37,6 mln i – jak podaje GUS – tym samym zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. o 133 tys. osób. Urząd alarmuje, że te niekorzystne trendy obserwowane są od lat. W konsekwencji prognozy pokazują, że pod koniec 2050 r. liczba ludności naszego kraju wyniesie 34,0 mln osób, a w 2060 r. nie przekroczy 31 mln (30,9 mln).
Z demografii wieje pesymizmem

Rośnie współczynnik obciążenia demograficznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polskie społeczeństwo się starzeje, co wynika chociażby z publikowanych przez GUS danych o zmianach w strukturze ekonomicznych grup wieku ludności. Chodzi o rosnący udział osób w wieku poprodukcyjnym przy zmniejszającym się udziale tych w wieku produkcyjnym i wydłużającym się czasie trwania życia.
Rośnie współczynnik obciążenia demograficznego

Czy wynagrodzenie minimalne w Polsce jest adekwatne?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Problemem dla działalności gospodarczej w Polsce jest kompresja rozkładu wynagrodzeń. Ponad 2/3 zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie w wysokości pomiędzy wynagrodzeniem minimalnym a jego dwukrotnością, co oznacza, że siatka wynagrodzeń jest bardzo spłaszczona. W ostatnich latach wynagrodzenia specjalistów i kadry zarządzającej rosły dużo wolniej niż wynagrodzenia najniższe.
Czy wynagrodzenie minimalne w Polsce jest adekwatne?