GUS: Liczba pracujących w gospod. narod.: 15 101,5 tys.

Liczba pracujących w gospodarce narodowej na koniec lipca 2024 roku wyniosła 15 101,5 tys. – podał GUS.

GUS podał, że średnia wieku wyniosła 42,8 roku, mediana wieku 42,0 lata.

Według stanu na 31 lipca 2024 r. najwięcej, bo 2773,0 tys. pracujących w gospodarce narodowej skupionych było w przetwórstwie przemysłowym, tj. 18,4 proc. ogółu pracujących.

Z danych GUS wynika, że zarówno wśród pracujących mężczyzn, jak i kobiet dominowała praca najemna. W końcu lipca 2024 r. status ten posiadało 78,9 proc. ogółu pracujących w gospodarce narodowej.

Kolejną pod względem liczebności zbiorowością pracujących w gospodarce narodowej byli pracujący na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny. Według stanu na 31 lipca 2024 r. było ich 3148,7 tys. i stanowili oni 20,9 proc. ogółu pracujących w gospodarce narodowej. We wszystkich sekcjach PKD wśród pracujących na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny dominowali pracujący, którzy nie zatrudniali pracowników najemnych.

 

map/ gor/

 


Artykuły powiązane

Czy wynagrodzenie minimalne w Polsce jest adekwatne?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Problemem dla działalności gospodarczej w Polsce jest kompresja rozkładu wynagrodzeń. Ponad 2/3 zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie w wysokości pomiędzy wynagrodzeniem minimalnym a jego dwukrotnością, co oznacza, że siatka wynagrodzeń jest bardzo spłaszczona. W ostatnich latach wynagrodzenia specjalistów i kadry zarządzającej rosły dużo wolniej niż wynagrodzenia najniższe.
Czy wynagrodzenie minimalne w Polsce jest adekwatne?

Przedsiębiorstwo rodzinne w legislacji słowackiej

Kategoria: Analizy
Od lipca br. zaczną obowiązywać przepisy o przedsiębiorstwie rodzinnym w prawodawstwie słowackim. Wprowadzono je w ramach noweli ustawy o gospodarce społecznej oraz przedsiębiorstwie społecznym przygotowanej przez Ministerstwo Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny. Przepisy zawierają m.in. definicję ewidencjonowanego oraz rejestrowanego przedsiębiorstwa rodzinnego, czy też podkreślają istotę więzi i wartości rodzinnych, a nawet tradycji.
Przedsiębiorstwo rodzinne w legislacji słowackiej

Z demografii wieje pesymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na koniec marca 2024 r. liczba ludności Polski wynosiła niecałe 37,6 mln i – jak podaje GUS – tym samym zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. o 133 tys. osób. Urząd alarmuje, że te niekorzystne trendy obserwowane są od lat. W konsekwencji prognozy pokazują, że pod koniec 2050 r. liczba ludności naszego kraju wyniesie 34,0 mln osób, a w 2060 r. nie przekroczy 31 mln (30,9 mln).
Z demografii wieje pesymizmem