Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym
Kategoria: Trendy gospodarcze
W budownictwie przeważają negatywne nastroje, perspektywy są również pesymistyczne – wynika ze szczegółowych badań przeprowadzonych przez GUS.
GUS podaje, że oceny bieżącego portfela zamówień są niekorzystne, gorsze niż w ostatnich pięciu miesiącach. Diagnozy dotyczące produkcji na rynku krajowym i sytuacji finansowej są nadal negatywne, zbliżone do zgłaszanych we wrześniu.
„Odpowiednie przewidywania są pesymistyczne, najgorsze od początku bieżącego roku. Dyrektorzy firm budowlanych przewidują ograniczenie zatrudnienia, podobne jak w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy prognozują wzrost cen robót budowlano-montażowych, zbliżony do sygnalizowanego we wrześniu i sierpniu” – napisano.
Z badania GUS wynika, że przedsiębiorstwa zgłaszające bariery najczęściej wskazują na trudności związane z kosztami zatrudnienia (71,8 proc. w październiku 2024, 72,5 proc. w analogicznym miesiącu 2023 r.).
GUS podaje, że w skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie trudności wynikających ze zbyt dużej konkurencji na rynku, a najbardziej spadła uciążliwość barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej, kosztami materiałów oraz niejasnymi, niespójnymi i niestabilnymi przepisami prawnymi.
map/ gor/