GUS: W I kw. najszybciej drożały mieszkania w woj. małopolskim

W I kwartale 2024 r. najszybciej drożały lokale mieszkalne w województwie małopolskim, gdzie wzrost w ujęciu kwartalnym wyniósł 6,7 proc. – podał GUS.

W całej Polsce wzrost cen lokali mieszkalnych w I kwartale wyniósł 4,3 proc. kdk.

Na drugim miejscu było województwo lubuskie ze wzrostem kwartalnym 6,5 proc.

Na trzecim miejscu były województwa łódzkie, świętokrzyskie i zachodniopomorskie ze wzrostem 5,6 proc.

W województwie mazowieckim wzrost przekroczył średnią krajową i wyniósł 5,4 proc.

W I kwartale nie odnotowano spadku cen lokali.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Wzrost podaży pieniądza a gwałtowny wzrost inflacji po pandemii: Aktualizacja dowodów

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wzrost inflacji po pandemii spowodował dezorientację wśród decydentów. W naszym artykule przeprowadzamy analizę związku między wzrostem podaży pieniądza a inflacją. Wynika z niej, że siła tego związku zależy od środowiska inflacyjnego: wynosi on jeden do jednego, gdy inflacja jest wysoka, i praktycznie zanika, gdy jest niska. Wyłączając państwa o bardzo wysokiej stopie inflacji, związek, który był wyraźnie widoczny w różnych krajach w okresie wzrostu inflacji w latach 2021 i 2022, stracił później znaczenie statystyczne i gospodarcze.
Wzrost podaży pieniądza a gwałtowny wzrost inflacji po pandemii: Aktualizacja dowodów

Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiane przez organy nadzoru makroostrożnościowego twierdzenia o przeszacowaniu cen nieruchomości – na przykład w Szwecji – oparte na współczynniku cen nieruchomości do dochodów są często przesadzone. W niniejszym artykule dowodzimy, że dla określenia czynników fundamentalnych kształtujących ceny nieruchomości mieszkaniowych konieczne jest uwzględnienie zrównoważonego poziomu stóp procentowych, lecz żadna konkretna miara przeszacowania lub niedoszacowania nie jest zadowalająca. Do miar tych należy współczynnik kosztów użytkowania do dochodów. Zamiast nich dla potrzeb przeprowadzenia oceny opartej na dowodach wymagane są strukturalne modele empiryczne rynku mieszkaniowego i rynku kredytowego.
Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych