GUS: W I kw. przeciętne mies. wynagrodzenie brutto: +14,4 proc.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w I kwartale wzrosło o 14,4 proc. – podał GUS.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w pierwszym kwartale 2024 r. wyniosło 8147,38 zł.

W sektorze publicznym było o 18,1 proc. wyższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto ogółem, natomiast w sektorze prywatnym niższe o 6,8 proc.

W sektorze prywatnym najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wystąpiło w sekcji Informacja i komunikacja (13 875,77 zł), z kolei w sektorze publicznym w sekcji Działalność finansowa i ubezpieczeniowa (13 421,62 zł).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło we wszystkich sekcjach PKD w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Najwyższy nominalny wzrost odnotowano w sekcji Edukacja (o 21,2 proc.), natomiast najniższy w sekcji Informacja i komunikacja (o 9,2 proc.).

map/ ana/


Artykuły powiązane

Analiza międzysektorowej luki płacowej: przykłady z Hiszpanii

Kategoria: Trendy gospodarcze
W większości krajów świata płace w sektorze publicznym różnią się od płac w sektorze prywatnym. Zjawisko to można tłumaczyć rozmaitymi czynnikami, w tym różnicami w preferencjach pracowników, siłą związków zawodowych czy zasadami naboru. W artykule analizujemy dynamikę płac w hiszpańskim sektorze publicznym, kończąc na 2018 r. Stwierdzamy różnicę na korzyść sektora publicznego, której nie wyjaśniają różnice wydajności czy selekcji próby. Ponadto dane sugerują silną kompresję płac wzdłuż osi rozkładu umiejętności oraz premię płacową dla kobiet o niższych kwalifikacjach.
Analiza międzysektorowej luki płacowej: przykłady z Hiszpanii

Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Relacja między minimalnym a przeciętnym wynagrodzeniem w różnych branżach w 2023 r. wahała się od niespełna 30 do niemal 70 proc., a różnice między województwami wynosiły kilkanaście punktów proc. Czy ewentualne zmiany w mechanizmie najniższej płacy są zasadne?
Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Milczenie palestyńskiej gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
O tym, czym charakteryzuje się gospodarka w Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu, jak wpływa na nią wojna, skąd środki w palestyńskim budżecie oraz o innych ważnych czynnikach – mówi prof. Rabeh Morrar z An-Najah National University na Zachodnim Brzegu.
Milczenie palestyńskiej gospodarki