GUS: W IV kw. ’24 indeks kosztów zatrudnienia +4,4 proc. kdk

W IV kwartale 2024 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 4,4 proc. kdk i 13,9 proc. rdr – podał Główny Urząd Statystyczny.

Koszty zatrudnienia są to koszty ponoszone przez pracodawcę w związku z zatrudnieniem pracowników. Składają się na nie zarówno wynagrodzenia, jak i składki na ubezpieczenie społeczne oraz podatki płacone przez pracodawcę, pomniejszone o otrzymywane dotacje.

Indeks kosztów zatrudnienia (IKZ, ang. Labour Cost Index – LCI) przedstawia kształtowanie się kosztów zatrudnienia ponoszonych przez pracodawcę.

W IV kwartale 2024 r. liczba godzin przepracowanych była o 0,9 proc. niższa niż w IV kwartale 2023 r., a koszty pracy wzrosły w tym czasie o 12,3 proc.

Wzrost indeksu w IV kwartale 2024 r. obserwowano we wszystkich analizowanych rodzajach działalności i wahał się od 3,7 proc. w sekcji Transport i gospodarka magazynowa do 27,6 proc. w sekcji Górnictwo i wydobywanie.

GUS podał też, że Polska znajduje się w grupie krajów o najwyższej wartości wskaźnika wśród państw UE. W IV kwartale 2024 r. indeks kosztów zatrudnienia w Polsce wyniósł 160,2. Wśród krajów najniższą jego wartość odnotowano we Włoszech – 107,5, a najwyższą w Bułgarii – 167,0.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Zerwane ogniwo transformacji strukturalnej: rozwój bez zatrudnienia

Kategoria: VoxEU
Trwałe różnice w dochodach na mieszkańca przypisuje się zwykle różnicom w wydajności pracy. Poszczególne kraje osiągają jednak bardzo zróżnicowane wskaźniki zatrudnienia. W artykule wykazujemy, że wyższy wzrost wydajności pracy na rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się (ang. EMDE) wiąże się zwykle ze spadkiem wskaźnika zatrudnienia („rozwój bez zatrudnienia”).
Zerwane ogniwo transformacji strukturalnej: rozwój bez zatrudnienia

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sytuacja w wymianie z zagranicą stopniowo się stabilizuje po długim okresie spadków wartości obrotów handlowych. Zmniejsza się niekorzystne oddziaływanie światowych cen oraz aprecjacji nominalnego kursu złotego. Obecnie duży wpływ na zróżnicowanie wyników eksportu i importu ma popyt, zwłaszcza wobec braku w ostatnich latach dużych inwestycji proeksportowych.
Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym