GUS: W X ’24 sektory gospodarki spodziewały się woln. wzrostu cen

W październiku 2024 r. we wszystkich sektorach gospodarki spodziewano się wolniejszego wzrostu cen zarówno w krótkim, jak i dłuższym okresie – podał GUS.

„W październiku 2024 r. we wszystkich prezentowanych sektorach gospodarki przeważały odpowiedzi wskazujące, że ceny zarówno w krótkim okresie, jak i dłuższym będą rosły wolniej” – napisał GUS.

GUS podał, że biorąc pod uwagę główne sektory gospodarki, w przypadku krótkiego okresu (1–3 miesiące) na taką odpowiedź wskazało od 46,6 proc. jednostek przetwórstwa przemysłowego do 49,8 proc. w budownictwie. W przypadku dłuższego okresu (najbliższe 12 miesięcy), na oczekiwania wolniejszego wzrostu cen wskazało od 48,5 proc. jednostek przetwórstwa przemysłowego do 53,6 proc. w handlu detalicznym.

W porównaniu z badaniem z lipca, w większości sektorów gospodarki wystąpił spadek odsetka podmiotów spodziewających się szybszego wzrostu cen w krótkim okresie, przy równoczesnym zwiększeniu się odsetka podmiotów oczekujących ich stabilizacji.

Najbardziej wyraźne zmiany wystąpiły wśród jednostek przetwórstwa przemysłowego, gdzie nastąpił spadek wskazań na szybszy wzrost cen o 2,6 pkt. proc. oraz wzrost odsetka wskazań na ich stabilizację – o 4,7 pkt. proc.

Z badania wynika, że w przypadku dłuższego okresu odpowiedzi były bardziej zróżnicowane, a na uwagę zasługuje zwiększenie się odsetka wskazań na wolniejszy wzrost cen o 3,2 pkt proc., przy jednoczesnym spadku odsetka wskazań na ich stabilizację o 3,6 pkt proc. w handlu detalicznym.

GUS podaje, że wśród czynników wpływających na wzrost kosztów funkcjonowania firmy nadal dominują wskazania na ceny energii i paliw oraz koszty zatrudnienia.

W porównaniu z lipcowymi wynikami badania, na poziomie głównych sektorów gospodarki wystąpił spadek odsetka ankietowanych wskazujących na wzrost cen energii i paliw jako czynnika wpływającego na wzrost kosztów funkcjonowania firmy.

GUS zwraca uwagę na spadek we wszystkich sektorach (z wyjątkiem przetwórstwa przemysłowego) odsetka wskazań na czynnik kosztów zatrudnienia.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polski eksport produktów rolno-spożywczych odnotował w pierwszym półroczu 2024 r., pierwszy raz od 2009 r., spadek.  Wartość tego eksportu wyrażona w złotych była o 7,6 proc. niższa w porównaniu z pierwszym półroczem 2023 r. Słabe wyniki, jak dotąd prężnie rozwijającego się eksportu żywności, rodzą pytania o przyczyny tego zjawiska oraz perspektywy na przyszłość.
Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiane przez organy nadzoru makroostrożnościowego twierdzenia o przeszacowaniu cen nieruchomości – na przykład w Szwecji – oparte na współczynniku cen nieruchomości do dochodów są często przesadzone. W niniejszym artykule dowodzimy, że dla określenia czynników fundamentalnych kształtujących ceny nieruchomości mieszkaniowych konieczne jest uwzględnienie zrównoważonego poziomu stóp procentowych, lecz żadna konkretna miara przeszacowania lub niedoszacowania nie jest zadowalająca. Do miar tych należy współczynnik kosztów użytkowania do dochodów. Zamiast nich dla potrzeb przeprowadzenia oceny opartej na dowodach wymagane są strukturalne modele empiryczne rynku mieszkaniowego i rynku kredytowego.
Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego