GUS: Wartość inwestycji rozpocz. w trzech kw. ’24 -8,2 proc. rdr

Wartość kosztorysowa inwestycji rozpoczętych w okresie trzech kwartałów 2024 r. spadła o 8,2 proc. rdr do 45,2 mld zł – podał Główny Urząd Statystyczny.

Na modernizację istniejących środków trwałych przypadało 43,0 proc. wartości kosztorysowej inwestycji rozpoczętych.

Według GUS wartość kosztorysowa inwestycji rozpoczętych zmniejszyła się m.in. w zakwaterowaniu i gastronomii, wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, administrowaniu i działalności wspierającej, przetwórstwie przemysłowym oraz w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji.

Znacznie wzrosła natomiast wartość kosztorysowa inwestycji rozpoczętych w górnictwie i wydobywaniu oraz w budownictwie. Wyższa niż przed rokiem była także wartość inwestycji poniesionych m.in. w informacji i komunikacji, obsłudze rynku nieruchomości, handlu; naprawie pojazdów samochodowych oraz w transporcie i gospodarce magazynowej.

W okresie dziewięciu miesięcy rozpoczęto 160,4 tys. inwestycji, tj. o 1,3 proc. mniej niż przed rokiem. Około 69 proc. z nich stanowiły przyłącza energetyczne i gazowe o niewielkiej jednostkowej wartości kosztorysowej.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiane przez organy nadzoru makroostrożnościowego twierdzenia o przeszacowaniu cen nieruchomości – na przykład w Szwecji – oparte na współczynniku cen nieruchomości do dochodów są często przesadzone. W niniejszym artykule dowodzimy, że dla określenia czynników fundamentalnych kształtujących ceny nieruchomości mieszkaniowych konieczne jest uwzględnienie zrównoważonego poziomu stóp procentowych, lecz żadna konkretna miara przeszacowania lub niedoszacowania nie jest zadowalająca. Do miar tych należy współczynnik kosztów użytkowania do dochodów. Zamiast nich dla potrzeb przeprowadzenia oceny opartej na dowodach wymagane są strukturalne modele empiryczne rynku mieszkaniowego i rynku kredytowego.
Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jesteśmy świadkami dużych zmian w inwestycjach chińskich przedsiębiorstw na rynku europejskim, nie tylko w ich skali, ale przede wszystkim w strukturze. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku europejskim stało się dla chińskich inwestorów trudniejsze, ale rynek ten jest dla nich wciąż atrakcyjny i perspektywiczny.
Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Spowolnienie gospodarcze, napięcia geopolityczne, obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw i szerzej bezpieczeństwa narodowego prowadzące do wzrostu protekcjonizmu i fragmentacji handlu, bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne biznesu, trudniejsze globalne warunki finansowe i rosnące koszty negatywnych skutków zmian klimatu to wybrane czynniki podważające stabilność i przewidywalność globalnych przepływów inwestycyjnych. Nie pozostają bez wpływu na przepływy zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB), zarówno w rozwiniętych, jak i w rozwijających się krajach.
Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich