GUS: Wskaźniki cen produkcji budowlano-montażowej w maju ‘24

Według wstępnych danych w maju 2024 r. ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 r. wzrosły – o 6,6 proc., a w porównaniu z kwietniem 2024 r. – o 0,4 proc.

W maju 2024 r. w stosunku do kwietnia 2024 r. zanotowano wzrost cen budowy budynków, obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych po 0,4 proc.

W porównaniu z majem 2023 r. podniesiono ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 7,2 proc.), robót budowlanych specjalistycznych (o 6,2 proc.) oraz budowy budynków (o 5,9 proc.).

rap abs


Artykuły powiązane

Trudny powrót branży po pandemii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Branża turystyczna dopiero teraz zaczyna osiągać wyniki sprzed pandemii COVID-19, a i tak nie w pełni jeszcze powróciła do tamtego poziomu. Jak wynika z danych GUS w 2023 r. 36,2 mln turystów skorzystało z obiektów noclegowych, a liczba udzielonych noclegów wyniosła 92,8 mln.
Trudny powrót branży po pandemii

Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiane przez organy nadzoru makroostrożnościowego twierdzenia o przeszacowaniu cen nieruchomości – na przykład w Szwecji – oparte na współczynniku cen nieruchomości do dochodów są często przesadzone. W niniejszym artykule dowodzimy, że dla określenia czynników fundamentalnych kształtujących ceny nieruchomości mieszkaniowych konieczne jest uwzględnienie zrównoważonego poziomu stóp procentowych, lecz żadna konkretna miara przeszacowania lub niedoszacowania nie jest zadowalająca. Do miar tych należy współczynnik kosztów użytkowania do dochodów. Zamiast nich dla potrzeb przeprowadzenia oceny opartej na dowodach wymagane są strukturalne modele empiryczne rynku mieszkaniowego i rynku kredytowego.
Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego