Rosyjski budżet przegrywa z wojną
Kategoria: Trendy gospodarcze
Światowy dług w 2024 r. o około 7 bln dol. do 318 bln dol., co jest nowym rekordem w historii – wynika z raportu IIF.
Jak podaje IIF wzrost ten był znacznie mniejszy niż w zeszłym roku, kiedy cykl łagodzenia polityki pieniężnej przez FED spowodował wzrost kredytowania o ponad 16 bilionów dolarów.
Około 65 proc. wzrostu globalnego zadłużenia w 2024 r. pochodziło z rynków wschodzących, głównie z Chin, Indii, Arabii Saudyjskiej i Turcji. Na dojrzałych rynkach akumulacja zadłużenia była głównie skoncentrowana w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Szwecji.
Według sektorów prawie dwie trzecie wzrostu zadłużenia pochodziło z sektora rządowego, przy czym globalny poziom zadłużenia rządowego przekroczył 95 bln dol., w porównaniu z 70 bln dol. w okresie poprzedzającym pandemię w 2019 r.
Globalny wskaźnik długu do PKB w 2024 r. wzrósł o ponad 1,5 pkt proc., osiągając prawie 328 proc. PKB.
„Przewidujemy dalsze spowolnienie globalnej akumulacji długu, szczególnie w pierwszej połowie 2025 r. Przy rekordowo wysokiej niepewności w zakresie globalnej polityki gospodarczej – przekraczającej poziomy obserwowane w szczytowym okresie pandemii – i nadal podwyższonych kosztach pożyczek, bardziej ostrożna postawa pożyczkobiorców prawdopodobnie ograniczy popyt sektora prywatnego na kredyt” – napisał IIF.
„Oczekuje się jednak, że akumulacja długu rządowego pozostanie podwyższona i wyniesie ponad 5 bilionów dolarów w 2025 r., w dużej mierze napędzana przez Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Francję i Brazylię. Liczby mogą wzrosnąć jeszcze bardziej, ponieważ apele o bodźce fiskalne i większe wydatki wojskowe stają się coraz głośniejsze w strefie euro, w tym rosnące dyskusje na temat zmiany niemieckiej zasady +hamulca długu+, która jest coraz częściej postrzegana jako istotny czynnik obciążający wyniki gospodarcze Niemiec” – dodano.
IIF (Institute of International Finance) to międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych liczące blisko 500 członków z 70 krajów. Należą do niego banki inwestycyjne i komercyjne, firmy ubezpieczeniowe i zarządzające aktywami.
map/ osz/