IRG SGH: W II kw. 2025 r. poprawa koniunktury w budownictwie

W II kwartale 2025 r. odnotowano poprawę koniunktury w budownictwie w Polsce – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Wskaźnik koniunktury w budownictwie IRG SGH (IRGCON) w II kwartale 2025 r. ma dodatnią wartość, równą 11,1 pkt, wyższą o 10,8 pkt od wartości z poprzedniego kwartału, ale niższą o 0,9 pkt od wartości z II kwartału 2024 r.

Dodatnią wartość wskaźnika odnotowano dla sektora prywatnego (9,2 pkt) oraz dla publicznego (26,5 pkt). W porównaniu z II kwartałem 2024 r. wartość wskaźnika dla sektora prywatnego wzrosła o 0,3 pkt, a dla sektora publicznego spadła o 13 pkt.

„Wraz z rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego poziom produkcji budowlano-montażowej wzrósł w skali kwartału o 32,2 pkt do poziomu 13 pkt, zamówień o 20,5 pkt do wysokości 13,9 pkt oraz wykorzystania mocy produkcyjnych o 10,1 pkt do poziomu 2,4 pkt” – napisano w omówieniu badania.

Firmy budowlane zwiększyły zatrudnienie i inwestycje. Polepszyła się ich sytuacja finansowa.

Autorzy badania podają, że o ile zakłady budowlane oceniają nieznacznie lepiej ogólną sytuację gospodarczą, to oceny sytuacji w branży budowalnej się pogorszyły.

Uczestnicy badania spodziewają się poprawy sytuacji zarówno w budownictwie, jak i w całej gospodarce w kolejnym kwartale.

Ankietowane zakłady uznają obciążenia podatkowe za najbardziej uciążliwe bariery działalności budowlanej.

Jako główne bariery uczestnicy badania wymienili również: niestabilne prawo oraz ceny surowców i materiałów.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sytuacja w wymianie z zagranicą stopniowo się stabilizuje po długim okresie spadków wartości obrotów handlowych. Zmniejsza się niekorzystne oddziaływanie światowych cen oraz aprecjacji nominalnego kursu złotego. Obecnie duży wpływ na zróżnicowanie wyników eksportu i importu ma popyt, zwłaszcza wobec braku w ostatnich latach dużych inwestycji proeksportowych.
Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Przyczyny ogromnego długu publicznego Włoch

Kategoria: Analizy
Wartość relacji długu publicznego do PKB we Włoszech nie zawsze była tak wysoka jak obecnie. Dług zjednoczonego państwa włoskiego w 1861 r. stanowił mniej niż 40 proc. jego PKB, zaś jeszcze w latach 60. XX w. zaledwie 25 proc. PKB. W historii tego kraju zdarzały się także okresy, w których relacja długu publicznego do PKB była jeszcze wyższa niż obecnie i sięgała 160 proc. PKB, by następnie spaść. Skąd zatem wziął się dług publiczny Włoch, notujący dziś jedne z wyższych poziomów w ponad stusześćdziesięcioletniej historii tego państwa?
Przyczyny ogromnego długu publicznego Włoch

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną