Japońska agencja JCR potwierdziła rating Polski na poziomie „A”

Japan Credit Rating Agency potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A” oraz w walucie krajowej na poziomie „A+” – podała agencja w komunikacie. Perspektywy obu ratingów są stabilne.

„Ocena kredytowa w przeważającym stopniu odzwierciedla relatywnie rozwiniętą bazę gospodarczą kraju oraz solidną płynność zewnętrzną. […] W 2025 r. spodziewany jest wysoki wzrost gospodarczy na poziomie ponad 3 proc., wspierany przez silną konsumpcję prywatną i zwiększone inwestycje. Podczas gdy deficyt fiskalny wykazuje tendencję wzrostową ze względu na zwiększone wydatki obronne, JCR uważa, że pewien wzrost obciążeń fiskalnych może być tolerowany. W oparciu o powyższe, JCR potwierdził ratingi z perspektywą stabilną” – napisano w raporcie.

Na koniec stycznia 2025 r. Japonia odpowiadała za 22,2 proc. udziału nierezydentów w zadłużeniu Polski, o 1,3 pp. mniej rdr.

Skala ratingowa w metodologii JCR, od najwyższej, to: AAA (najwyższy poziom pewności co do zdolności do spłaty zobowiązań), AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C (bardzo duże ryzyko niewypłacalności), LD (częściowa niewypłacalność), D (całkowita niewypłacalność).

Od poziomu AA do B do ratingu może zostać dodany „+” lub „-”, w zależności od siły oceny na danym poziomie skali (czyli AA+, AA, AA- itd.).

tus/ ana/

 


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

DABE NBP: Inwestycje w latach 2025 i 2026, potem niepewność

Kategoria: Analizy
Najpierw wzmożenie, a potem spowolnienie inwestycyjne w rytm wykorzystywania funduszy unijnych oraz inflacja w celu w 2027 r. – to w skrócie najnowsza projekcja analityków NBP z „Raportu o inflacji. Marzec 2025 r.”.
DABE NBP: Inwestycje w latach 2025 i 2026, potem niepewność