Kallas zaproponuje na szczycie pomoc 5 mld euro dla Ukrainy

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas zapowiedziała przed czwartkowym szczytem w Brukseli swoją inicjatywę, by dostarczyć Ukrainie 2 mln sztuk amunicji artyleryjskiej za 5 mld euro.

„Jeśli nie jesteśmy w stanie zdecydować teraz na cały nadchodzący rok, zdecydujmy się na pomoc krótkoterminową, czyli odpowiedzmy na pilne potrzeby, jakie Ukraina ma w związku z amunicją. Realistycznym planem byłoby więc 5 mld (euro – PAP) na amunicję i nad tym właśnie pracujemy” – powiedziała.

Kallas została zapytana o zaproponowaną przez siebie inicjatywę, by przekazać Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości 40 mld euro, które miałoby zostać sfinansowane głównie ze składek państw członkowskich, w wielkości proporcjonalnej do dochodu narodowego. Na pytanie, dlaczego 40 mld euro wydaje się nieosiągalne dla tak wielu krajów, odpowiedziała, że składka miałaby być proporcjonalna, co w przypadku dużych gospodarek oznaczałoby dużo pieniędzy. Kallas wyraziła jednak nadzieję, że zaproponowane przez Komisję Europejską złagodzenie przepisów budżetowych da państwom członkowskim możliwości zrobienia (czegoś) więcej.

Jak ogłosiła, na szczycie zaproponuje inicjatywę, która wychodzi naprzeciw temu, czego potrzebuje prezydent Zełenski – amunicji artyleryjskiej w liczbie 2 mln sztuk za 5 mld euro.

„Powinniśmy przynajmniej zacząć podejmować naprawdę konkretne kroki – nie tylko słowami, ale także tym, że pomagamy Ukrainie już teraz. Im silniejsi (Ukraińcy) są na polu walki, tym silniejsi są za stołem negocjacyjnym” – wskazała Kallas.

Szefowa unijnej dyplomacji przekonywała, że wśród przywódców państw poparcie dla Ukrainy wciąż jest bardzo duże i dlatego powinno być również widoczne w czynach. Dlatego – jak podkreśliła – ma nadzieję, że kraje UE będą kontynuować te działania.

Kallas poinformowała, że czeka, by na szczycie posłuchać prezydenta (Ukrainy Wołodymyra – PAP) Zełenskiego, a także uzyskać od niego wiadomości na temat rozmowy telefonicznej, którą Zełenski przeprowadził w środę z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

„Bardzo cieszy mnie ogłoszenie prezydenta Trumpa, że USA starają się znaleźć dodatkowe środki obrony powietrznej dla Ukrainy” – podkreśliła.

Z Brukseli Magdalena Cedro

mce/ szm/ asa/

 

 


Artykuły powiązane

Odbudowa Ukrainy. Kto będzie wcześniej, ten więcej zarobi

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wojna w Ukrainie trwa, ale możliwości gospodarcze pojawiają się już teraz. Przebywający z wizytą w Warszawie prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił polskich przedsiębiorców do wejścia na ukraiński rynek.
Odbudowa Ukrainy. Kto będzie wcześniej, ten więcej zarobi

Ukraina rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE.

Kategoria: Trendy gospodarcze
W dyskusji na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej pojawiają się liczne znaki zapytania. Nawet ci, którzy kibicują naszym sąsiadom, zastrzegają, że w czasie negocjacji nie będzie drogi na skróty.
Ukraina rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE.

Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Kategoria: Trendy gospodarcze
Perturbacje z zatwierdzeniem przez Kongres USA nowego pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy oraz problemy płatnicze Unii Europejskiej sprawiły, że na porządku dziennym stanęła sprawa wykorzystania na potrzeby naszego sąsiada rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie.
Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę