Kanada: Bank centralny obniżył główną stopę proc. o 25 pb.

Bank Kanady obniżył referencyjną stopę procentową o 25 pb. do 4,75 proc. – poinformowano w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Bank centralny podał w komunikacie, że można oczekiwać kolejnych obniżek stóp proc., jeśli dynamika inflacji będzie się obniżać.

Podczas pięciu poprzednich posiedzeń stopy proc. pozostały bez zmian, a na dwóch wcześniejszych posiedzeniach Bank Kanady podniósł stopy proc. po 25 pb. Od marca 2022 r. Bank Kanady podwyższył główną stopę proc. łącznie o 475 pb.

Po decyzji kanadyjski dolar osłabia się – kurs USD/CAD rośnie o 0,12 proc. do 1,3701.

kkr/ ana/


Artykuły powiązane

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Siła efektu zarażania – dlaczego upadł First Republic Bank?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wiosna 2023 r. była w amerykańskim sektorze bankowym okresem największych turbulencji od czasu globalnego kryzysu finansowego. I choć szybkie i zdecydowane działania instytucji amerykańskiej sieci bezpieczeństwa finansowego zdołały przywrócić zaufanie do sektora bankowego, to jednak w efekcie tych zaburzeń upadły trzy banki, w tym First Republic Bank (FRB).
Siła efektu zarażania – dlaczego upadł First Republic Bank?

Czy mamy do czynienia z dedolaryzacją?

Kategoria: VoxEU
W niniejszym artykule twierdzimy, że choć istnieją dowody na spadek udziału dolara w alokowanych rezerwach walutowych, doniesienia o upadku dolara jako dominującej globalnej waluty są mocno przesadzone. Czynnikami stojącymi za tym spadkiem są: potrzeba ingerencji banków centralnych w rynki walutowe oraz zmiany stóp procentowych, niewiele jest jednak dowodów świadczących o wpływie sankcji. W większości przypadków odchodzi się od dolara na rzecz nietradycyjnych walut rezerwowych.
Czy mamy do czynienia z dedolaryzacją?