Kanada gotowa na wprowadzenie ceł w reakcji na decyzje USA

Kanada chce utrzymywać dobre relacje z USA, ale rząd będzie chronić Kanadyjczyków, jeśli USA wprowadzą 25 proc. cła na import z Kanady – oświadczył we wtorek premier Justin Trudeau. Zwrócił uwagę, że Kanada kupuje w USA więcej niż Chiny, Japonia i Niemcy razem wzięte.

„Jeśli USA nałożą niesprawiedliwe cła, nasza odpowiedź będzie poważna, szybka i rozważna, ale bardzo silna” – powiedział Trudeau, wypowiadając się po raz pierwszy po objęciu urzędu przez prezydenta Donalda Trumpa. Dodał, że „celem będzie pozbycie się tych ceł jak najszybciej, a w tym celu wszystko jest możliwe”.

Komentując wypowiedzi Trumpa z poniedziałku, że ma nastać „wiek złoty” dla Ameryki, Trudeau powiedział, że będzie to „wymagało więcej stali i aluminium, więcej minerałów krytycznych, więcej dostaw energii z pewnych źródeł i taniej, by gospodarka amerykańska mogła funkcjonować w pełni”.

Podkreślił, że to właśnie Kanada jest źródłem amerykańskiego importu w tych dziedzinach, w tym – dostawcą m.in. uranu. Podkreślił, że „Kanada ma wszystkie te zasoby”, a alternatywne źródło dostaw, to obecnie takie kraje, jak „Chiny, Rosja i Wenezuela”.

Kanadyjski rząd chce wykazać administracji Trumpa, jak dobrym partnerem dla USA jest Kanada, ale nie wyklucza reakcji „dolar za dolara ceł”.

„Cła zostaną zapłacone przez amerykańskich konsumentów” – dodał Trudeau.

W poniedziałek Trump potwierdził, że rozważa nałożenie na import z Kanady i Meksyku ceł w wysokości 25 proc. i możliwe jest, że to się stanie od 1 lutego br. Po listopadowych wyborach Trump zapowiadał, że podejmie taką decyzje już w dniu obejmowania urzędu, 20 stycznia 2025 r.

Rząd Kanady obraduje od poniedziałku na specjalnym dwudniowym posiedzeniu.

W czwartek premier Kanady powołał specjalną radę ds. relacji Kanada–USA. Rada liczy 18 osób, w jej skład wchodzą zarówno politycy, jak i przedstawiciele środowisk biznesu.

Lista możliwych działań Kanady jest niejawna, ale media podawały w ubiegłym tygodniu, że wśród nich są odwetowe cła na towary o wartości 37 mld dol. kanadyjskich, takie, których obciążenie dodatkowymi cłami mniej zaszkodzi kanadyjskiej gospodarce. Jest też dalsza lista dotycząca nałożenia ceł na towary importowane z USA o wartości 110 mld dol. kanadyjskich.

Z Toronto Anna Lach

lach/ mal/ ana/


Artykuły powiązane

Widmo drugiej wojny handlowej między USA a Chinami

Kategoria: Trendy gospodarcze
Skutki pierwszej wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami (w latach 2018–2020 ) oraz przekierowanie uwagi Amerykanów na ograniczenie rozwoju chińskiego sektora półprzewodników wpływają na międzynarodową współpracę gospodarczo-handlową.
Widmo drugiej wojny handlowej między USA a Chinami

Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy jeśli listopadowe wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump powróci Trumponomika i wysoka inflacja? Czy jeśli wygra je Kamala Harris, to wystrzeli deficyt? Sprawdzamy co proponują kandydaci Republikanów i Demokratów na najważniejszy fotel w Białym Domu.
Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Kanadyjski sektor bankowy

Kategoria: Trendy gospodarcze

Kraj Klonowego Liścia może się pochwalić dużym i stabilnym sektorem bankowym. Usługi bankowe cieszą się w Kanadzie ogromną popularnością, o czym świadczy bardzo wysoki wskaźnik ubankowienia. Co najmniej 99 proc. obywateli tego kraju posiada konto w instytucji finansowej.

Kanadyjski sektor bankowy