Wszystko co chciałbyś wiedzieć o elektrowni jądrowej, ale boisz się zapytać
Kategoria: Sektor niefinansowy
Polska powinna dostarczyć więcej szczegółów nt. roli energii jądrowej w swoim miksie energetycznym i ambicji rozwijania małych reaktorów SMR – wynika z rekomendacji KE do wysłanej w marcu przez Polskę wstępnej aktualizacji KPEiK do 2030 r. KE chce też harmonogramów budów elektrowni jądrowych.
„Dostarczenie więcej szczegółów o roli energii jądrowej w miksie energetycznym i o ambicjach rozwoju małych reaktorów modułowych SMR, zwłaszcza poprzez pokazanie konkretnych kroków i harmonogramu nowych projektów konstrukcyjnych z uwzględnieniem dywersyfikacji i długoterminowych dostaw materiałów jądrowych, paliwa, części i usług na rzecz tych projektów, a także długoterminowego zarządzania odpadami nuklearnymi” – napisano.
Komisja rekomenduje też ocenę infrastruktury naftowej tj. rafinerii, portów i ropociągów, pod kątem spodziewanego spadku popytu na ropę i przesunięcia się w kierunku mniej emisyjnych alternatyw.
„(Komisja oczekuje) dalszego wyjaśnienia, jak Polska będzie dalej zachęcać do zmniejszania popytu na gaz do 2030 roku” – dodano.
Wśród pozostałych rekomendacji znalazło się m.in. wyznaczenie środków obniżania emisji w transporcie i w sektorach „non-CO2”, aby zamknąć przewidywaną lukę 3,6 punktów procentowych brakujących do spełnienia krajowego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 17,7 proc. w 2030 r. wobec 2005 r.
Komisja domaga się też m.in., by Polska rozwinęła strategię redukującą ubóstwo energetyczne i przedstawiła strategie i środki na rzecz promocji projektów neutralnych klimatycznie („net-zero”), włącznie z tymi, które dotyczą sektorów energochłonnych.
Bruksela przypomina też o wyznaczeniu celów redukcji zużycia energii w instytucjach publicznych i wyznaczenie łącznej wielkości planowanej oszczędności energii w okresie do końca grudnia 2030 r.
Na początku kwietnia wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapowiedział, że MKiŚ chce już w maju przedstawić do konsultacji bardziej ambitny scenariusz Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK) do 2030 r.
Wstępna wersję aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. ze scenariuszem bazowym została wysłana Brukseli na początku marca. Zakłada ona zwiększenie udziału OZE w finalnej konsumpcji energii brutto do 29,8 proc. do 2030 r.
jz/ gor/