Kolumbia zawiesi eksport węgla do Izraela

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro ogłosił, że jego kraj zawiesi eksport węgla do Izraela, aż ten „zatrzyma ludobójstwo” w Strefie Gazy. Kolumbia jest jednym z największych producentów węgla na świecie i największym jego dostawcą do Izraela.

„Zawiesimy eksport węgla do Izraela, aż zatrzyma ludobójstwo” – napisał w serwisie X Petro. Udostępnił również odnośnik do projektu dekretu zakładającego zakaz takiego eksportu.

Lewicowy prezydent Kolumbii znany jest z ostrej krytyki ofensywy militarnej Izraela w Strefie Gazy, rozpoczętej w październiku 2023 r. w odpowiedzi na atak terrorystyczny rządzącego Strefą palestyńskiego Hamasu. Wielokrotnie zarzucał Izraelowi ludobójstwo, a w maju zerwał z nim stosunki dyplomatyczne.

Z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał Petro „antysemickim zwolennikiem Hamasu”.

Kolumbijskie ministerstwo handlu zaleciło wcześniej ograniczenie sprzedaży węgla do Izraela, by odciąć ten kraj od dostaw i „pomóc zakończyć konflikt zbrojny” w Strefie Gazy – informowała w tym tygodniu agencja Bloomberga, powołując się na anonimowe źródła.

Według Bloomberga z Kolumbii pochodzi ponad połowa węgla sprowadzanego przez Izrael, a w ubiegłym roku wartość tego importu wyniosła około 450 mln dolarów. W przeszłości Kolumbia utrzymywała dobre stosunki z Izraelem, a w 2020 r. oba kraje podpisały umowę o wolnym handlu.

Kolumbia jest piątym pod względem wielkości producentem węgla na świecie. W ubiegłym roku sprzedała za granicę 56,7 mln ton tego surowca, w tym 3 mln ton do Izraela, co stanowiło około 5,4 proc. całego eksportu – wynika z danych rządowych, przytaczanych przez agencję Reutera.

wia/ jm/ pel/


Artykuły powiązane

Cyfrowe oblicze wojny na Bliskim Wschodzie

Kategoria: Społeczeństwo
Wojna między Izraelem a Hamasem przypomniała o istnieniu aplikacji ostrzegających o atakach rakietowych. Platformy, które istnieją prawie od dziesięciu lat, korzystają z danych izraelskiego Home Front Command w czasie rzeczywistym. Aplikacje czerwonego alertu po raz pierwszy zyskały popularność podczas wojny w Gazie w 2014 r., która była jedną z najbardziej śmiercionośnych eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego od wojny Jom Kippur w 1973 r.
Cyfrowe oblicze wojny na Bliskim Wschodzie

Paliwa z Rosji na cenzurowanym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przez dziesięciolecia Rosja była dla Polski dominującym dostawcą ropy naftowej, gazu ziemnego, produktów naftowych oraz węgla. Już po roku od rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie Polska przestała jednak importować z Rosji najważniejsze surowce energetyczne. Zostały one zastąpione przez paliwa pochodzące z innych krajów. Dane statystyk handlu zagranicznego wskazują, że przedmiotem importu z Rosji pozostał obecnie tylko gaz LPG.
Paliwa z Rosji na cenzurowanym