Lagarde: Część Rady zdecydowała się wstrzymać z decyzjami do VI

Kluczowe zdanie w komunikacie, wskazujące na warunki do obniżek stóp, wyjaśnia funkcję reakcji EBC – poinformowała prezes EBC Christine Lagarde. Dodała, że znaczna większość członków Rady Prezesów zdecydowała się wstrzymać z decyzjami do czerwca.

„To ważne zdanie, bo opisuje mechanikę, wyjaśnia naszą funkcję reakcji” – powiedziała Lagarde.

Lagarde powtórzyła kluczowe stwierdzenia zawarte w komunikacie, że gdyby aktualna ocena perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej miała dalej umocnić Radę Prezesów w przekonaniu, że inflacja trwale zbliża się do poziomu docelowego, należałoby złagodzić obecną restrykcyjną politykę pieniężną.

Dodała również, że Rada Prezesów będzie nadal ustalać odpowiedni stopień i czas trwania restrykcyjności w oparciu o dane i na bieżąco z posiedzenia na posiedzenie. Jej zdaniem EBC nie deklaruje z góry jakiejkolwiek ścieżki stóp procentowych.

Lagarde poinformowała także, że znaczna większość członków Rady Prezesów zdecydowała się poczekać do czerwca, żeby ocenić, czy inflacja w wystarczająco trwały sposób zmierza do celu.

Kilkoro członków było jednak wystarczająco pewnych w kwestii zmierzania inflacji do celu, ale w ramach konsensusu w Radzie Prezesów przystali na zdanie większości.

Lagarde dodała, że w czerwcu EBC będzie posiadać dużo więcej danych i informacji, a także dysponować nowymi projekcjami, które to uwzględnią.

„Jesteśmy zależni od danych, będziemy patrzeć na wszystkie informacje i dane, a wyniki projekcji (…) zdeterminują lub potwierdzą czy inflacja zmierza do celu w sposób trwały i czy wzmocnione są warunki (do obniżek stóp – PAP)” – wskazała.

Podkreśliła też, że decyzje EBC zależą od danych, a nie od decyzji Fed.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Kategoria: Analizy
W potocznej polszczyźnie funkcjonuje od pewnego czasu powiedzenie „komuś odjechał peron”. Oddaje ono sytuację całkowitego braku zrozumienia otaczającej rzeczywistości i zachodzących w niej zmian.
Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Dane przedwojenne a wzrost inflacji po pandemii COVID-19

Kategoria: Trendy gospodarcze
Kluczowe pytanie w debacie na temat skokowego wzrostu inflacji po pandemii COVID-19 odnosi się do jego charakteru: czy jest on trwały czy przejściowy. Badanie wskazuje, że wykorzystywanie do oszacowania trendu inflacyjnego zbiorów danych obejmujących nękaną skokowymi wzrostami inflacji pierwszą połowę XX wieku może okazać się przydatne przy wyjaśnianiu ścieżki inflacji w okresie po pandemii.
Dane przedwojenne a wzrost inflacji po pandemii COVID-19

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP