Lagarde: Inflacja zacznie spadać w kierunku celu w II poł. ‘25

Inflacja zacznie spadać w kierunku celu w II połowie 2025 r. – podała prezes EBC Christine Lagarde, na konferencji po posiedzeniu EBC.

„Oczekuje się, że inflacja będzie oscylować na obecnych poziomach przez resztę roku, między innymi ze względu na to, że efekty bazy związane są z cenami energii. Oczekuje się, że inflacja zacznie spadać w kierunku celu w drugiej połowie przyszłego roku, ze względu na niższy wzrost kosztów pracy, efekty naszej polityki pieniężnej, a także zanikające efekty wysokich cen energii i pandemii COVID-19” – powiedziała Lagarde.

kkr/ osz/


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna