MF: Dochody z tytułu dywidend wyższe o ok. 25,5 proc.

Dochody z tytułu dywidend w noweli budżetu na 2024 r. są wyższe o ok. 25,5 proc. od szacunków z budżetu – podał MF.

„W zakresie dochodów budżetu państwa z tytułu dywidend dokonano aktualizacji przewidywanych kwot wpłat od spółek z udziałem Skarbu Państwa. Prognozuje się, że wykonanie dochodów z dywidend w 2024 r. wyniesie 3 854 275 tys. zł i będzie wyższe niż określono na etapie ustawy budżetowej na 2024 r. o ok. 25,5 proc.” – napisano.

MF podaje, że wzrost planowanych dochodów wynika głównie ze zrealizowanej wpłaty przez PKO BP na poziomie wyższym w stosunku do zakładanej.

W obecnej prognozie uwzględniono także nieplanowaną w ustawie budżetowej na rok 2024 wpłatę z Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

map/ ana/


Artykuły powiązane

Pracownicy wciąż poszukiwani

Kategoria: Sektor niefinansowy
Pracodawcy – firmy zatrudniające co najmniej 1 osobę – w I kwartale 2024 r. szukały ponad 411 tys. pracowników i planowały do końca 2024 r. przyjąć do pracy ponad 525 tys. osób, a zwolnić blisko 130 tys. – to wyniki opublikowanej przez GUS drugiej edycji badania o zapotrzebowaniu rynku pracy na pracowników według zawodów (pierwsze zostało przeprowadzone w 2021 r.).
Pracownicy wciąż poszukiwani

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Rubel na równi pochyłej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rubel w ostatnich kilkunastu miesiącach, z prawie 2,5-krotną dwukierunkową skalą zmienności w przedziale 80–120–50–100 rubli za dolara może uchodzić za lidera wśród najbardziej chwiejnych walut świata. Takie ruchy rosyjskiej waluty to odzwierciedlenie nie tylko słabości rosyjskiej gospodarki i siły sankcji, ale też – i to w dużej mierze – niespójnych, często wzajemnie wykluczających się działań władz w obliczu zmiennych oraz ciągle pogarszających się uwarunkowań.
Rubel na równi pochyłej