Perspektywy wzrostu gospodarki Unii Europejskiej
Kategoria: Trendy gospodarcze
Relacja długu sektora gg do PKB w 2023 r. wyniesie 49,3 proc., a w 2024 r. wzrośnie do 54,2 proc. PKB – podano w komunikacie dot. przyjęcia przez rząd strategii zarządzania długiem na lata 2024–2027. Udział długu nominowanego FX w długu SP pozostanie poniżej 25 proc., z możliwością przejściowych odchyleń.
„Relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg definicji UE) do PKB utrzyma się na poziomie 49,3 proc. w 2023 r., a następnie wzrośnie do 54,2 proc. w 2024 r. Oznacza to, że wartość referencyjna relacji długu do PKB na poziomie 60 proc., (zawarta w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), nie zostanie przekroczona” – podała KPRM.
„Na koniec 2023 r. relacja państwowego długu publicznego do PKB obniży się do 39,1 proc., a następnie wzrośnie do 42,5 proc. w 2024 r., pozostając bezpiecznie poniżej progu ostrożnościowego 55 proc., który określony jest w ustawie o finansach publicznych” – dodano.
Dla realizacji Strategii w latach 2024-2027 przyjęto m.in., że:
– utrzymane zostanie elastyczne podejście do kształtowania struktury finansowania pod względem wyboru rynku, waluty i instrumentów, w stopniu przyczyniającym się do minimalizacji kosztów obsługi długu i przy ograniczeniach, które wynikają z przyjętych poziomów ryzyka;
– głównym źródłem finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa pozostanie rynek krajowy;
– udział długu nominowanego w walutach obcych w długu Skarbu Państwa zostanie utrzymany na poziomie poniżej 25 proc., z możliwością przejściowych odchyleń wynikających z uwarunkowań rynkowych lub budżetowych;
– utrzymywana będzie średnia zapadalność krajowego długu Skarbu Państwa na poziomie zbliżonym do 4,5 roku, a całego długu co najmniej 5 lat, z uwzględnieniem możliwości przejściowych odchyleń, wynikających z uwarunkowań rynkowych lub budżetowych.
tus/ osz/