MF: Scenariusz makro z budż. ’25 zakłada luzowanie pol. pieniężnej

Scenariusz makro z budżetu 2025 r. zakłada luzowanie polityki pieniężnej w Polsce, zgodnie z konsensusem rynkowym – wskazał podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Andrzej Domański.

„Mamy w swój scenariusz wpisany luzowanie polityki pieniężnej. (…) Tutaj nie dokonujemy naszej prognozy, tylko patrzymy, gdzie jest konsensus rynkowy i gdzie jest wycena kontraktów” – powiedział Domański.

„Liczę, że niższe stopy procentowe trochę ułatwią inwestycje w gospodarce i będą utrzymywały popyt konsumpcyjny, może nie tak dobry jak w tym roku, ale blisko” – dodał.

Jak wskazał, w uzasadnieniu do projektu budżetu zapisano, że MF spodziewa się od II kw. stopniowego luzowania polityki pieniężnej.

pat/ asa/


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Struktura zadłużenia firm ma znaczenie dla transmisji polityki pieniężnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od czasu globalnego kryzysu finansowego z 2008 r. zmieniły się wzorce finansowania firm: nastąpiło przesunięcie w kierunku finansowania rynkowego i aktywnej emisji dłużnych papierów wartościowych przez przedsiębiorstwa niefinansowe. W artykule badamy wpływ struktury zadłużenia firm na transmisję polityki pieniężnej do inwestycji, wykorzystując dane dla Francji. Polityka stóp procentowych ma większy wpływ na inwestycje firm, gdy te ostatnie są bardziej uzależnione od kredytu. Polityka pieniężna, która zwiększa płynność na rynkach obligacji – na przykład luzowanie ilościowe – ma z kolei silniejszy wpływ w przypadku firm pozyskujących fundusze przede wszystkim na rynku.
Struktura zadłużenia firm ma znaczenie dla transmisji polityki pieniężnej