MF: Wydatki na pomoc po powodzi wył. z procedury nadmiernego def.

Wydatki na pomoc związaną z powodzią będą wyłączone z procedury nadmiernego deficytu – poinformował minister finansów Andrzej Domański w Polsat News. Dodał, że trudno obecnie oszacować ich skalę.

„Taka pomoc będzie wyłączona z procedury nadmiernego deficytu” – powiedział Domański.

„Na dokładne szacunki musimy jeszcze chwilę poczekać, fala powodziowa wciąż idzie. Trudno dokładnie oszacować z jaką skalą wydatków będziemy mieli do czynienia. Jesteśmy gotowi na tyle, na ile będzie potrzeba. Mamy już w tej chwili zapewnione w budżecie 2 mld zł na pierwszą, szybką pomoc” – dodał.

Jak wskazał Domański, rząd liczy, że Unia Europejska również włączy się w finansowanie pomocy.

„Premier spotyka się dzisiaj z szefową Komisji Europejskiej. Liczymy, że i Komisja, i Unia Europejska również poważnie włączy się w finansowanie tego wysiłku. Oczekujemy środków europejskich, także w ramach programów, które już funkcjonują” – powiedział.

pat/ ana/

 


Artykuły powiązane

Brama na Świat odpowiedzią na Pas i Szlak

Kategoria: Trendy gospodarcze
Osiem lat po tym, jak chiński prezydent Xi Jinping zainicjował ambitny projekt Jeden Pas, Jeden Szlak, Unia Europejska rozpoczęła realizację własnej strategii rozwoju globalnej infrastruktury pod nazwą Global Gateway. Można powiedzieć, że lepiej późno niż wcale. Czy Unia powinna jednak w ogóle konkurować z Chinami w tym obszarze?
Brama na Świat odpowiedzią na Pas i Szlak

Długoterminowe skutki powodzi dla gospodarek

Kategoria: Trendy gospodarcze
Powodzie wyrządzają szkody zarówno materialne, jak i niematerialne. Zniszczone budynki i uszkodzone drogi to jedno, ale pojawia się też ich negatywny wpływ na zdrowie publiczne czy poziom nierówności.
Długoterminowe skutki powodzi dla gospodarek

Po co Unii te zmiany traktatów?

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ciągu ostatnich lat asertywna i „pyskata” Polska zdrowo namieszała w polityce unijnej. Teraz liberalny euroestablishment chce tak zrewidować eurotraktaty, by podobne wydarzenia nie miały szans powtórzyć się w przyszłości.
Po co Unii te zmiany traktatów?