Moody’s: Powódź negatywna dla kredytów samorządów Czech

Skutki powodzi będą oddziaływać przez kolejny rok lub dłużej jako negatywny czynnik dla profilu kredytowego (credit nagative) samorządów w Czechach, które ucierpiały w wyniku żywiołu, pomimo rządowych programów pomocowych – ocenia agencja ratingowa Moody’s.

„Rząd Czech 16 września 2024 r. zapowiedział, że zapewni nadzwyczajne fundusze na odbudowę regionów kraju zdewastowanych przez poważne powodzie, które nawiedziły znaczną część Europy Środkowej. Pomimo takiego wsparcia, spodziewamy się, że straty gospodarcze wynikające z powodzi będą negatywne dla profilu kredytowego władz regionalnych w najbardziej dotkniętych obszarach przez najbliższy rok lub dłużej” – napisano w raporcie.

„Najbardziej dotknięte regiony to kraj morawsko-śląski i kraj ołomuniecki, z których oba ogłosiły w ostatnich dniach stan wyjątkowy. Oczekujemy, że ich budżety będą pod presją w krótkim okresie, ponieważ będą musiały zwiększyć wydatki, aby naprawić rozległe uszkodzenia infrastruktury spowodowane powodzią. Spodziewamy się jednak, że w średnim okresie presja fiskalna zaniknie, ponieważ samorządy zaczną otrzymywać dodatkowe fundusze od rządu centralnego i UE” – dodano.

Jak wskazuje agencja, samorządy w innych krajach Europy Centralnej, które są dotknięte powodzią, w tym w Polsce, również będą się mierzyć z podobną presją fiskalną, co Czechy.

tus/ osz/

 


Artykuły powiązane

Gospodarka odpadami a finanse samorządów

Kategoria: Sektor niefinansowy
Czy polskie miasta dopłacają do funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi? Co robią, by system ten się samofinansował?
Gospodarka odpadami a finanse samorządów

Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne

Kategoria: Analizy
Ważnym skutkiem globalizacji jest zwiększona współzależność cen aktywów na rynkach kapitałowych, która może stymulować podatność na szoki zmienności cen. Badanie wykazało, że Polska jest silnym eksporterem szoków zmienności cen do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne

Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Kategoria: Trendy gospodarcze
Agresja Rosji na Ukrainę i kolejno nakładane pakiety sankcji gospodarczych na Rosję przez kraje UE oraz narastający w Europie kryzys energetyczny i gazowy 2022 r. zmusiły wiele europejskich państw do podjęcia działań na rzecz dywersyfikacji dostaw i rozwoju infrastruktury do importu LNG. Unia Europejska stanęła więc przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji.
Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość