Pracownicy wciąż poszukiwani
Kategoria: Sektor niefinansowy
Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2024 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,0 proc. miesiąc wcześniej – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że we wrześniu stopa bezrobocia w Polsce utrzymała się na poziomie 5,0 proc.
Jak wynika ze wstępnych danych resortu pracy, w końcu września 2024 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 771 tys. bezrobotnych – o 1,3 tys. mniej niż w końcu sierpnia 2024 r. i o 5 tys. mniej niż w końcu września 2023 r.
Z danych MRPiPS wynika, że w większości powiatów, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej, stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie z wcześniejszego miesiąca lub spadła.
„W 16 na 37 powiatów stopa bezrobocia w końcu września 2024 r. była wyższa niż miesiąc wcześniej – wzrost wyniósł 0,1–0,3 pkt proc. W kolejnych 13 powiatach zanotowano spadek, a w 8 sytuacja pozostała bez zmian” – napisano w komunikacie.
„W powiatach, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej wywołany powodzią, zarejestrowanych było 63,9 tys. bezrobotnych, czyli o około 120 osób więcej niż w końcu sierpnia 2024 r.” – dodano.
pat/ osz/