NATO: Polska w 2024 r. wyda na obronność 4,12 proc. PKB

Według szacunków NATO, Polska w 2024 r. wyda na obronność 4,12 proc. PKB – najwięcej w Sojuszu – podało NATO w opracowaniu.

Na drugim miejscu w zestawieniu jest Estonia z wydatkami 3,43 proc. PKB, a na trzecim USA 3,38 proc. Najmniej, ok. 1,3 proc. PKB, na obronę wydadzą w 2024 r. Belgia, Luksemburg, Słowenia i Hiszpania.

Powyżej 3 proc. PKB na obronność wydać mają także Łotwa i Grecja.

Kolejne 18 państw wyda na obronność ponad lub równo 2 proc., czyli tyle ile stanowi rekomendacja NATO.

Poniżej 2 proc. na obronę ma wydać w 2024 r. 8 państw, z czego 6 poniżej 1,5 proc.

Polska wyda 51,1 proc. środków na sprzęt, 29,5 proc. na personel wojskowy, 14,8 proc. na operacje i bieżącą obsługę, a 4,5 proc. na infrastrukturę.

tus/ asa/


Artykuły powiązane

Nowa strategia dla europejskiego sektora obronnego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Uśpiona długim okresem pokoju Unia Europejska, bazując głównie na potencjale NATO, pozostawała pasywna w rozwoju własnej produkcji zbrojeniowej. Wojna w Ukrainie obnażyła słabości w tej dziedzinie. Wyzwoliła też bardziej aktywne podejście do produkcji uzbrojenia i wpływa na budowę nowej strategii w tym zakresie.
Nowa strategia dla europejskiego sektora obronnego

Zagrożenia dla Polski w strefie euro

Kategoria: Analizy
Wprowadzenie euro jest niebezpieczne z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia. Polska gospodarka jest jeszcze niedojrzała, różnice technologiczne, rozwój systemu finansowego, poziom konkurencyjności wymagają przyspieszonej modernizacji. Nasza gospodarka wychodzi dopiero z rozwoju zależnego, potrzebny jest czas.
Zagrożenia dla Polski w strefie euro

Polska szansa na rozwój – państwo frontowe i strategiczny partner w UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pierwszy raz od bardzo dawna Polska ma szansę stać się kluczowym ogniwem łączącym Wschód z Zachodem, przekuć trudne położenie geopolityczne w atut. Jednocześnie pomóc w powojennej odbudowie Ukrainy i wzmocnić rodzimą gospodarkę. Na co musimy uważać?
Polska szansa na rozwój – państwo frontowe i strategiczny partner w UE