NBP: Deweloperzy w dobrej kondycji ekonomicznej

Deweloperzy w dobrej kondycji ekonomicznej, u części pojawiły się oznaki pogorszenia rentowności – podał NBP w raporcie poświęconym rynkowi mieszkaniowemu w III kwartale.

„Dodatnia dynamika nominalnych i realnych cen mieszkań na większości lokalnych rynków oraz terminowy i przebiegający bez istotnych zakłóceń spływ transz wpłat od nabywców mieszkań zapewniły przeważającej części deweloperów utrzymanie dobrej kondycji ekonomicznej” – napisano w raporcie NBP.

„Niemniej utrzymujący się spadek sprzedaży mieszkań w otoczeniu rosnących kosztów budowy i wysokich kosztów obsługi zadłużenia bankowego skutkował niewielkim pogłębieniem się zróżnicowania sytuacji w sektorze, głównie w zakresie rentowności przedsiębiorstw deweloperskich” – dodano.

NBP podał, że wyhamowanie sprzedaży mieszkań w 2024 r. w niewielkim stopniu wydłużyło rdr okres rotacji zapasów.

„Poprawiła się sprawność działania w zakresie ściągania należności do 58 dni oraz regulowania zobowiązań krótkoterminowych do 131 dni. W rezultacie zmniejszył się udział stanu należności w strukturze aktywów (do 12 proc. wobec 14 proc. rdr) oraz zobowiązań wobec wykonawców i podwykonawców w strukturze pasywów (do 19 proc. wobec 21 proc. rdr)” – napisano.

Z uwagi na wzrost realizowanych projektów zwiększyła się rdr wartość usług obcych o 7 proc. oraz wynagrodzeń o 38 proc. (odpowiednio 70 proc. i 9 proc. w strukturze pasywów w III kw. 2024 r. wobec 72 proc. i 7 proc. w III kw. 2023 r.) wraz z poprawą wydajności pracy i niewielkim zmniejszeniem się liczby osób zatrudnionych.

„Na stabilnym i korzystnym poziomie utrzymała się płynność finansowa większych firm deweloperskich. Na bezpiecznym poziomie dla wierzycieli kształtowały się wskaźniki zadłużenia oraz zabezpieczenia zobowiązań w analizowanym kwartale nastąpiła ich niewielka poprawa rdr, co częściowo wynikało ze zwiększenia się kapitałów własnych, które są głównym i przeważającym źródłem finansowania większych firm deweloperskich (wzrost do 55 proc. wobec 53 proc. udziału w strukturze pasywów)” – napisano.

 

map/ osz/

 


Artykuły powiązane

Konsekwencje nieefektywnej windykacji należności kredytowych dla firm europejskich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Nieefektywne systemy restrukturyzacji należności kredytowych mogą prowadzić do powstania firm zombie, a negatywne skutki tego zjawiska mogą rozprzestrzeniać się na pozostałą część gospodarki. W niniejszym artykule twierdzimy jednak, że słabe systemy restrukturyzacji należności kredytowych przynoszą korzyść w postaci odizolowania słabych firm od wstrząsów finansowych i makroekonomicznych. Na podstawie danych z poziomu firm i banków z Europy wykazaliśmy, że w przypadku słabej windykacji należności kredytowych wielkość sprzedaży i zatrudnienia firm zombie po wystąpieniu negatywnych wstrząsów jest stabilniejsza.
Konsekwencje nieefektywnej windykacji należności kredytowych dla firm europejskich

Za 15 lat będziemy mieli tyle mieszkań ile obecna średnia UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
Mieszkania w Polsce drożeją w ujęciu nominalnym i realnym, ale ten drugi sposób liczenia wskazuje, że daleko jeszcze do kryzysowego poziomu przewartościowania. Wraz z przyszłymi obniżkami stóp zaczniemy prawdopodobnie nowy, trzeci już cykl na rynku nieruchomości.
Za 15 lat będziemy mieli tyle mieszkań ile obecna średnia UE

Rynek mieszkaniowy szuka nowej równowagi

Kategoria: Trendy gospodarcze
Można Warszawę zabudować jak Hongkong, ale jeden 27-piętrowy budynek z maksymalnym wykorzystaniem działki wzbudza jednak kontrowersje. Klasyczna droga polega więc na tym, że miasto naturalnie poszerza swoje granice, a samorządy i państwo to ułatwiają – mówi prof. Jacek Łaszek, odpowiedzialny w NBP za badania rynku nieruchomości.
Rynek mieszkaniowy szuka nowej równowagi