NBP: Dynamika CPI ma się obniżać w II połowie ’24 i w I kw. ’25

Po silnym wzroście inflacji w II połowie 2024 r. i w I kw. 2025 r. dynamika CPI powinna się stopniowo obniżać w kierunku celu inflacyjnego NBP – podano w założeniach polityki pieniężnej na 2025 rok.

„Prognozy inflacji na 2025 r. wskazują, że – po silnym wzroście w II połowie 2024 r. oraz w I kw. 2025 r. – dynamika cen konsumpcyjnych w Polsce powinna się stopniowo obniżać w kierunku celu inflacyjnego NBP” – napisano.

„Oprócz wygaśnięcia czynników podnoszących dynamikę cen energii i żywności, spadek inflacji w ciągu 2025 r. będzie wspierany oczekiwanym osłabieniem dynamiki kosztów pracy oraz ograniczoną presją popytową, przy niskiej inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki” – dodano.

NBP podaje, że prognozy sygnalizują, że inflacja bazowa w 2025 r. będzie niższa niż w 2024 r.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje

Kategoria: Analizy
Inflację CPI na poziomie 11,9 proc. w 2023 r.; 5,2 proc. – w 2024 r. oraz 3,6 proc. – w 2025 r. zakłada centralna ścieżka projekcji z lipcowego „Raportu o inflacji” Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. „Nasza projekcja niewiele różni się od marcowej i listopadowej” – mówią eksperci NBP.
Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Prezes NBP: Inflacja w marcu blisko celu, w połowie roku wyżej

Kategoria: Analizy
Nie jesteśmy w żadnym cyklu. Przewidujemy, że inflacja bardzo spadnie, w marcu będzie blisko celu, a w drugiej połowie roku znacząco wzrośnie do poziomu 6-7 proc. – mówił prof. Adam Glapiński podczas styczniowej konferencji prasowej.
Prezes NBP: Inflacja w marcu blisko celu, w połowie roku wyżej