NBP: Firmy spodziewają się poprawy syt. finansowej w IV kw.

Firmy spodziewają się poprawy sytuacji finansowej w IV kwartale, dzięki ożywieniu popytu – podano w badaniu koniunktury przeprowadzonym przez Narodowy Bank Polski.

NBP podaje, że wyniki badania sugerują, iż w III kwartale sytuacja ekonomiczna firm była nadal osłabiona.

„Firmy spodziewają się jednak jej poprawy, zarówno w IV kwartale 2024 r., jak i w perspektywie rocznej” – podał NBP.

Czynnikiem wspierającym poprawę sytuacji będzie oczekiwane ożywienie popytu, któremu w perspektywie rocznej będzie towarzyszyć wyższa rentowność działalności.

Z badania wynika, że oczekiwane ożywienie popytu przełożyło się na poprawę perspektyw zatrudnienia. Jednocześnie wraz z osłabieniem presji płacowej maleje odsetek firm planujących w IV kwartale podwyżki płac.

Badania NBP sugerują wzrost optymizmu inwestycyjnego firm.

„Zwiększył się bowiem odsetek firm zainteresowanych kontynuacją już rozpoczętych inwestycji oraz rozpoczynaniem nowych” – napisał NBP.

Ankietowane przez NBP przedsiębiorstwa wskazują na niewielką skalę podwyżek cen wyrobów własnych, a jako główne przyczyny podwyżek wskazywano rosnące koszty zaopatrzenia oraz koszty pracy.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Firmy w wielu zaawansowanych gospodarkach mają od 2021 r. do czynienia ze znacznym wzrostem oprocentowania kredytów i depozytów. W niniejszym artykule wykorzystano dane z Wielkiej Brytanii w celu zbadania wpływu wyższych stóp procentowych na poziomy sprzedaży i zatrudnienia oraz decyzje inwestycyjne firm. Do III kw. 2023 r. wyższe stopy procentowe obniżyły poziomy inwestycji i zatrudnienia odpowiednio o 8 proc. i 2 proc. Odzwierciedla to zarówno bezpośredni wpływ w postaci większego kosztu kapitału, jak i skutki pośrednie wynikające ze spadku popytu. Firmy, które w najwyższym stopniu korzystają z finansowania zewnętrznego w celu dokonywania inwestycji, informują o najwyższych spadkach zarówno inwestycji, jak i zatrudnienia w wyniku podwyższonych stóp procentowych.
Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Ekonomia i skutki przestrzegania przepisów dotyczących płacy minimalnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
W niedawnych badaniach zasugerowano, że wynagrodzenia poniżej prawnie ustalonej płacy minimalnej są zaskakująco powszechnym zjawiskiem. W niniejszym artykule omówiono tzw. „kradzież płac” w Stanach Zjednoczonych oraz jej wpływ na wzrost wynagrodzeń, który mógłby być udziałem pracowników.
Ekonomia i skutki przestrzegania przepisów dotyczących płacy minimalnej

Firmy europejskie w obliczu ryzyka geopolitycznego: dowody z ostatnich badań Eurosystemu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Bieżące napięcia geopolityczne wywierają presję na międzynarodowe łańcuchy dostaw. Niniejszy artykuł przedstawia wyniki nowych badań przeprowadzonych przez banki centralne Eurosystemu, które sugerują, że ekspozycja firm na ryzyka związane z pozyskiwaniem krytycznych czynników produkcji z Chin pozostaje podwyższona, zwłaszcza w Niemczech. Wiele przedsiębiorstw wdraża strategie zmniejszania ryzyka, aby zredukować to uzależnienie, głównie poprzez zastępowanie chińskich dostawców innymi, zlokalizowanymi w UE. W przypadku eskalacji napięć prowadzących do barier w handlu i inwestycjach zagranicznych między Chinami a Zachodem wpłynęłoby to na dużą część europejskich przedsiębiorstw, głównie poprzez wzrost niepewności i zakłócenia w handlu.
Firmy europejskie w obliczu ryzyka geopolitycznego: dowody z ostatnich badań Eurosystemu