NBP: Firmy wskazują na małe słabnięcie presji cenowej

Przedsiębiorstwa wskazują na dalsze, choć już relatywnie niewielkie, słabnięcie presji cenowej w II kw. 2024 r. – wynika z najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring”. Udział firm niezmieniających cen w analizowanym kwartale był najwyższy od początku 2021 r.

„Ankietowane w SM NBP przedsiębiorstwa wskazują na dalsze, choć już relatywnie niewielkie, słabnięcie presji cenowej w II kw. 2024 r. W nieco większym stopniu obniżył się udział firm podnoszących ceny oferowanych produktów (o 3,0 pkt proc. do 21,0 proc.) niż odsetek firm redukujących te ceny (o 1,5 pkt proc. do 8,0 proc.)” – napisano.

Jednocześnie podkreślono, że udział firm niezmieniających cen w analizowanym kwartale (71,0 proc.) był najwyższy od początku 2021 r.

„Wskaźnik presji cenowej ukształtował się nieznacznie poniżej wieloletniej średniej (13,2 pkt wobec średniej równej 14,0 pkt)” – podsumowano.

jz/ ana/


Artykuły powiązane

Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiane przez organy nadzoru makroostrożnościowego twierdzenia o przeszacowaniu cen nieruchomości – na przykład w Szwecji – oparte na współczynniku cen nieruchomości do dochodów są często przesadzone. W niniejszym artykule dowodzimy, że dla określenia czynników fundamentalnych kształtujących ceny nieruchomości mieszkaniowych konieczne jest uwzględnienie zrównoważonego poziomu stóp procentowych, lecz żadna konkretna miara przeszacowania lub niedoszacowania nie jest zadowalająca. Do miar tych należy współczynnik kosztów użytkowania do dochodów. Zamiast nich dla potrzeb przeprowadzenia oceny opartej na dowodach wymagane są strukturalne modele empiryczne rynku mieszkaniowego i rynku kredytowego.
Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Reakcje cen i produkcji na zakłócenia podaży w czasach dużej niepewności

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ustalanie cen zyskało na elastyczności po serii poważnych negatywnych szoków. W niniejszym artykule dowodzimy, że przejście do warunków wysokiej niepewności zachęca przedsiębiorstwa do inwestowania w możliwość dostosowywania cen. W obliczu wyższej niepewności związanej z produktywnością, przedsiębiorstwa stosują bardziej elastyczne podejście do ustalania cen, co skutkuje stosunkowo dużymi wzrostami ich poziomu w przypadku wystąpienia negatywnych szoków podażowych. Tak więc skok inflacji nie jest jedynie wynikiem poważnych szoków, ale także efektem ubocznym większej niepewności. Jednocześnie większa zdolność przedsiębiorstw do podnoszenia cen w odpowiedzi na negatywne szoki produktywności podnosi ich odporność, ograniczając straty związane z  produkcją i wyjściem z rynku, gdy niepewność jest wysoka.
Reakcje cen i produkcji na zakłócenia podaży w czasach dużej niepewności