NBP odnotował w marcu ’25 wzrost importu towarów zaopatrzeniowych

NBP odnotował w marcu 2025 r. wzrost importu towarów zaopatrzeniowych po miesiącach spadków – podał NBP w komentarzu do danych o bilansie płatniczym w marcu ‘25.

„Po wielu miesiącach spadków w marcu 2025 r. zwiększył się także import towarów zaopatrzeniowych. Było to związane głównie z odwróceniem tendencji spadkowej w imporcie produktów z żelaza i stali. Ponadto wzrostowa tendencja umocniła się w imporcie dóbr inwestycyjnych” – podał NBP.

Największy wzrost przywozu nastąpił jednak w towarach konsumpcyjnych, do czego przyczynił się m.in. dwucyfrowy wzrost wartości importowanych towarów trwałego użytku.

W przypadku eksportu negatywny wpływ na dynamikę miało zwłaszcza dalsze zmniejszenie sprzedaży zagranicznej części motoryzacyjnych oraz towarów konsumpcyjnych trwałego użytku.

W większości pozostałych kategorii skala spadków eksportu była mniejsza w porównaniu z poprzednimi miesiącami.

W eksporcie produktów rolnych była natomiast kontynuowana tendencja wzrostowa, na co wpływ miały wyższe ceny na rynkach międzynarodowych.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Wyraźna poprawa salda handlowego Polski

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po dwóch latach deficytu, Polska odnotowała w 2023 r. dodatnie saldo w obrotach handlowych. Poprawa salda nastąpiła we wszystkich głównych kategoriach towarów, a najsilniej w paliwach. Głównym czynnikiem tych tendencji były wyraźnie lepsze warunki cenowe w polskim handlu zagranicznym.
Wyraźna poprawa salda handlowego Polski

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Trendy gospodarcze
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sytuacja w wymianie z zagranicą stopniowo się stabilizuje po długim okresie spadków wartości obrotów handlowych. Zmniejsza się niekorzystne oddziaływanie światowych cen oraz aprecjacji nominalnego kursu złotego. Obecnie duży wpływ na zróżnicowanie wyników eksportu i importu ma popyt, zwłaszcza wobec braku w ostatnich latach dużych inwestycji proeksportowych.
Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym