NBP: Poprawiły się prognozy rentowności przedsiębiorstw

Prognozy rentowności przedsiębiorstw na najbliższe 12 miesięcy ponownie się poprawiły – wynika z najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring”. Lepiej niż w poprzednich kwartałach kształtowały się także prognozy sytuacji płynnościowej w horyzoncie roku.

„Prognozy rentowności na najbliższe 12 miesięcy ponownie poprawiły się (wzrost salda prognoz do 24,9 pkt proc. z 18,7 pkt proc.), a poprawa ta widoczna była w większości analizowanych klas, w tym zarówno w grupie przedsiębiorstw sprzedających na rynku krajowym, jak i wśród eksporterów (również wyspecjalizowanych)” – napisano.

„Lepiej niż w poprzednich kwartałach kształtowały się także prognozy sytuacji płynnościowej w horyzoncie 12 miesięcy. Po raz kolejny udział firm przewidujących poprawę sytuacji był wyższy niż oczekujących jej pogorszenia – zarówno w grupie dużych przedsiębiorstw, jak i w sektorze MSP” – dodano.

pat/ ana/


Artykuły powiązane

Nowe wyzwania prezesa Banku Japonii

Kategoria: Analizy
Zagadnienie łagodzenia polityki pieniężnej w otoczeniu wysokiej inflacji to jedno z szeregu wyzwań, w obliczu którego stoi nowy prezes Banku Japonii
Nowe wyzwania prezesa Banku Japonii

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań