NBP: Przedsiębiorstwa obniżyły prognozy zatrudnienia

Przedsiębiorstwa obniżyły prognozy zatrudnienia w horyzoncie kwartalnym i rocznym – podano w najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring”.

„W warunkach pogorszenia prognoz popytu obniżył się także wskaźnik kwartalnych prognoz zatrudnienia (do 18,1 pkt proc. z 19,0 pkt proc.), kształtując się jednak nadal wyraźnie powyżej wieloletniej mediany (13,3 pkt proc.). Zróżnicowanie branżowe wskaźnika pozostało relatywnie wysokie, głównie ze względu na wciąż optymistyczne perspektywy zatrudnienia w transporcie i pogłębiający się pesymizm w górnictwie. Prognozy zatrudnienia w perspektywie roku również się pogorszyły (wskaźnik rocznych prognoz spadł do 23,5 pkt proc. z 25,8 pkt proc.) 10, kształtując się na poziomie niższym od historycznej mediany (25,2 pkt proc.)” – napisano.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Nieprzewidywalni

Kategoria: Trendy gospodarcze
Postęp naukowy nie czyni świata bardziej przewidywalnym, ale może pomóc nam w przygotowaniu się na nieznane.
Nieprzewidywalni

Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Kategoria: Trendy gospodarcze
Agresja Rosji na Ukrainę i kolejno nakładane pakiety sankcji gospodarczych na Rosję przez kraje UE oraz narastający w Europie kryzys energetyczny i gazowy 2022 r. zmusiły wiele europejskich państw do podjęcia działań na rzecz dywersyfikacji dostaw i rozwoju infrastruktury do importu LNG. Unia Europejska stanęła więc przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji.
Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Relacja między minimalnym a przeciętnym wynagrodzeniem w różnych branżach w 2023 r. wahała się od niespełna 30 do niemal 70 proc., a różnice między województwami wynosiły kilkanaście punktów proc. Czy ewentualne zmiany w mechanizmie najniższej płacy są zasadne?
Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych