NBP: Spodziewane ożywienie koniunktury w II kw. 2024 r.

Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej pozwala oczekiwać ożywienia koniunktury w II kw. 2024 r., wynikającego z poprawy sytuacji popytowej i ekonomicznej oraz lepszych perspektyw inwestycji. Po raz kolejny pogorszyły się natomiast perspektywy zatrudnienia – podano w najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring”.

„Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej (SSP) pozwala oczekiwać ożywienia koniunktury w II kw. 2024 r., wynikającego z prognozowanej poprawy sytuacji popytowej i ekonomicznej oraz lepszych perspektyw inwestycji. Po raz kolejny pogorszyły się natomiast perspektywy zatrudnienia. Wskaźnik sytuacji przyszłej był zbliżony lub wzrósł w stosunku do odczytów z poprzedniego kwartału we wszystkich analizowanych grupach przedsiębiorstw i wskazywał na dobre lub bardzo dobre perspektywy działających w nich firm” – napisano.

tus/ gor/


Artykuły powiązane

Wzrost i ożywienie gospodarcze w Unii Europejskiej i w Irlandii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozwój gospodarczy, jaki osiągnęła Irlandia, wydawał się niemożliwy pół wieku temu, gdy kraj ten dołączył do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. W niniejszym artykule staramy się udowodnić, że chociaż cztery swobody wspólnego rynku Unii Europejskiej (dotyczące przepływu towarów i usług, osób i kapitału) stanowią główny element historii transformacji makroekonomicznej Irlandii, prawdopodobnie ważniejszy jest fakt, że przystąpienie do UE spowodowało znacznie szersze otwarcie irlandzkiej gospodarki na możliwości oraz zagrożenia związane z coraz bardziej zglobalizowanym światem.
Wzrost i ożywienie gospodarcze w Unii Europejskiej i w Irlandii

Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jesteśmy świadkami dużych zmian w inwestycjach chińskich przedsiębiorstw na rynku europejskim, nie tylko w ich skali, ale przede wszystkim w strukturze. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku europejskim stało się dla chińskich inwestorów trudniejsze, ale rynek ten jest dla nich wciąż atrakcyjny i perspektywiczny.
Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Oszczędności i inwestycje – trudne partnerstwo

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na pisanie o tym, jak ważne jest oszczędzanie i inwestowanie zużyto morze atramentu i farby drukarskiej. O oszczędzaniu mówią dziesiątki przysłów np. „oszczędnością i pracą ludzie się bogacą”. Tak, tak „i pracą” – a może lepiej by było: „przede wszystkim pracą”? Liczni publicyści przekonują, a politycy pouczają, że Polacy muszą więcej oszczędzać, by gospodarka szybciej się rozwijała. Ale gdy się zastanowimy, co by było, gdyby tak nagle wszyscy zaoszczędzili dajmy na to 90 proc. tego co zarobili, to zauważymy, że byłoby niedobrze – katastrofa: towary leżałyby na półkach, a przedsiębiorcy by pobankrutowali – przecież tego, czego nie udało się sprzedać w kraju nie byłoby łatwo upchnąć za granicą, i tak borykającą się z nadprodukcją, szukającą po świecie rynków zbytu. Sprawy są zatem bardziej skomplikowane niż się powierzchownie wydaje.
Oszczędności i inwestycje – trudne partnerstwo