NBP: W III kw. 2024 r. spadła opłacalność polskiego eksportu

W III kwartale 2024 r. opłacalność polskiego eksportu spadła – podano w najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring”.

„Wobec aprecjacji złotego w III kw. 2024 r., w szczególności w stosunku do dolara, przy relatywnie niewielkich zmianach kursu progowego, opłacalność polskiego eksportu się obniżyła” – podał NBP.

NBP podaje, że jednocześnie odsetek eksporterów deklarujących brak opłacalności sprzedaży eksportowej (12,8 proc.) oraz wskazywany przez nich udział nieopłacalnego eksportu w przychodach z tego tytułu (2,4 proc.) były niższe niż przed kwartałem (odpowiednio o 1,5 i 0,1 pkt proc.).

„Prawdopodobnie wynikało to z nieco wyższego popytu zagranicznego odzwierciedlonego we wzroście stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych eksporterów, zwłaszcza eksporterów wyspecjalizowanych” – napisał NBP.

Jednocześnie w III kw. 2024 r. odsetek przedsiębiorstw wskazujących kurs walutowy jako barierę rozwoju (4 proc.) nie zmienił się istotnie wobec poprzedniego kwartału.

W III kw. 2024 r. kurs euro, przy którym eksport staje się nieopłacalny wyniósł 4,07, tyle co kwartał wcześniej.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Pogłębiający się spadek polskiego eksportu do Niemiec

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niemcy pozostają od 1990 r. najważniejszym partnerem handlowym Polski. Zachodni sąsiad odgrywa kluczową rolę we wzroście naszego eksportu zarówno ze względu na potencjał ekonomiczny, jak i silne powiązania kapitałowe. Z uwagi na relatywnie niewielkie zmiany popytu w największej europejskiej gospodarce na przestrzeni ostatnich lat, eksport do naszego zachodniego sąsiada przyczyniał się do stabilizowania dynamiki polskiego eksportu. Wraz ze wzrostem obrotów handlowych i zmniejszającą się rolą inwestycji zagranicznych, koniunktura u Niemczech ma jednak coraz silniejszy bezpośredni wpływ na polską gospodarkę. Zwłaszcza koniunktura w branży motoryzacyjnej, która w ostatnim okresie napotyka na liczne wyzwania.
Pogłębiający się spadek polskiego eksportu do Niemiec

Wyraźna poprawa salda handlowego Polski

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po dwóch latach deficytu, Polska odnotowała w 2023 r. dodatnie saldo w obrotach handlowych. Poprawa salda nastąpiła we wszystkich głównych kategoriach towarów, a najsilniej w paliwach. Głównym czynnikiem tych tendencji były wyraźnie lepsze warunki cenowe w polskim handlu zagranicznym.
Wyraźna poprawa salda handlowego Polski

Rubel na równi pochyłej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rubel w ostatnich kilkunastu miesiącach, z prawie 2,5-krotną dwukierunkową skalą zmienności w przedziale 80–120–50–100 rubli za dolara może uchodzić za lidera wśród najbardziej chwiejnych walut świata. Takie ruchy rosyjskiej waluty to odzwierciedlenie nie tylko słabości rosyjskiej gospodarki i siły sankcji, ale też – i to w dużej mierze – niespójnych, często wzajemnie wykluczających się działań władz w obliczu zmiennych oraz ciągle pogarszających się uwarunkowań.
Rubel na równi pochyłej