Wyraźna poprawa salda handlowego Polski
Kategoria: Trendy gospodarcze
Spadki eksportu w kwietniu 2024 r. dotyczyły m.in. dóbr inwestycyjnych, towarów zaopatrzeniowych oraz środków transportu – podał NBP.
NBP podał, że w kwietniu 2024 r. wartość eksportu w złotych wyniosła 120,4 mld zł i była o 2,2 proc. niższa w porównaniu z rokiem poprzednim.
„Spadki nastąpiły m.in. w eksporcie dóbr inwestycyjnych, towarów zaopatrzeniowych oraz środków transportu. Pogarszają się wyniki sprzedaży zagranicznej w branży motoryzacyjnej, gdzie spadek eksportu był silniejszy niż eksportu ogółem. Przyczyniło się do tego dalsze zmniejszenie eksportu akumulatorów elektrycznych, a także spadek eksportu samochodów osobowych” – napisano.
NBP podał, że w kwietniu niewielki wzrost nastąpił w eksporcie dóbr konsumpcyjnych, do czego przyczynił się zwłaszcza wzrost sprzedaży odbiorników telewizyjnych.
W kwietniu 2024 r. wartość importu ukształtowała się na poziomie 119,5 mld zł, co oznacza spadek o 2,0 proc. rdr.
„Kolejny miesiąc zmniejszał się import towarów zaopatrzeniowych, dóbr inwestycyjnych oraz paliw. Jednak skala spadku wartości importowanych paliw okazała się znacznie mniejsza niż w poprzednich miesiącach. Przyczyniło się do tego stopniowe wyhamowanie spadkowej tendencji cen surowców energetycznych na światowych rynkach oraz stabilizacja wielkości dostaw” – napisano.
NBP pisze, że jednocześnie niewielki wzrost odnotowano w imporcie produktów rolnych i towarów konsumpcyjnych, a wyraźny trend wzrostowy utrzymał się w imporcie środków transportu, wśród których ponownie najsilniej zwiększyła się wartość przywozu aut osobowych.
map/ ana/