NBP wprowadza zmiany w systemie operacyjnym polityki pieniężnej

NBP wprowadza zmiany w systemie operacyjnym polityki pieniężnej NBP – od 10 lutego 2025 r. zmodyfikowane będą zasady ustalania okresów utrzymywania rezerwy obowiązkowej, a przetargi podstawowych operacji otwartego rynku będą organizowane w poniedziałki – podał NBP na stronach internetowych.

Po zmianach rezerwa obowiązkowa będzie utrzymywana od drugiego poniedziałku drugiego miesiąca następującego po miesiącu, za który nalicza się rezerwę obowiązkową, do dnia poprzedzającego następny okres utrzymywania rezerwy obowiązkowej. W przypadku gdy poniedziałek ten będzie dniem wolnym od pracy – w pierwszym następującym po nim dniu roboczym.

Obecnie rezerwa obowiązkowa jest utrzymywana od ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który nalicza się rezerwę, do dnia poprzedzającego kolejny okres utrzymywania rezerwy.

Ponadto, począwszy od okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej rozpoczynającego się w dniu 10 lutego 2025 r., przetargi podstawowych operacji otwartego rynku będą organizowane w poniedziałki.

Tym samym pierwszy dzień każdego okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej będzie jednocześnie dniem przeprowadzenia pierwszej w danym okresie podstawowej operacji otwartego rynku.

Zasady przeprowadzania przez NBP dostrajających operacji otwartego rynku nie ulegną zmianie.

Harmonogram operacji otwartego rynku planowanych do przeprowadzenia w okresie przejściowym zostanie ogłoszony w osobnym komunikacie w późniejszym terminie.

„Przedstawione wyżej zmiany w sposobie ustalania okresów utrzymywania rezerwy obowiązkowej oraz przeprowadzania podstawowych operacji otwartego rynku powinny przyczynić się do zwiększenia efektywności zarządzania płynnością sektora bankowego przez NBP oraz własnymi pozycjami płynnościowymi przez banki, a tym samym wspierać realizację celu operacyjnego NBP, tj. kształtowanie stawki POLONIA w pobliżu stopy referencyjnej NBP” – podał NBP.

Bezpośrednio przed wprowadzeniem ww. zmiany, tj. w okresie przejściowym, pierwszy w 2025 r. okres utrzymywania rezerwy obowiązkowej zostanie wydłużony do 41 dni.

Początek tego okresu będzie przypadać w pierwszym dniu po zakończeniu grudniowego okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej w 2024 r., tj. 31 grudnia 2024 r., a koniec – w przeddzień rozpoczęcia pierwszego okresu utrzymywania rezerwy obowiązkowej określonego według nowych zasad, tj. 9 lutego 2025 r.

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie począwszy od rezerwy obowiązkowej podlegającej utrzymaniu od 10 lutego 2025 r.

tus/ gor/


Artykuły powiązane

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań