Niemcy: W kwietniu ’25 indeks Ifo wyniósł 86,9 pkt

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, w kwietniu 2025 r. wyniósł 86,9 pkt wobec 86,7 pkt miesiąc wcześniej – podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 85,2 pkt.

Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł zaś 86,4 pkt wobec 85,7 pkt poprzednio. Tu analitycy szacowali 85,4 pkt.

Indeks oczekiwań wyniósł 87,4 pkt wobec 87,7 pkt miesiąc wcześniej, a analitycy prognozowali 85,0 pkt.

Badanie Ifo obejmuje 9 tys. niemieckich firm z różnych branż, w tym produkcji, usług i budownictwa.

aj/ asa/


Artykuły powiązane

Oczekiwania gospodarstw domowych pomagają przewidywać inflację

Kategoria: Trendy gospodarcze
Oczekiwaniom inflacyjnym gospodarstw domowych zazwyczaj nie poświęca się zbytniej uwagi przy monitorowaniu i prognozowaniu inflacji, częściowo dlatego, że wykazano, iż mediana ich oczekiwań ma mniejszą moc predykcyjną niż oczekiwania innych podmiotów. Niniejszy artykuł ma na celu dowieść, że zmiany w rozkładzie oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych są istotne dla prognozowania inflacji w najbliższym czasie i oferują dodatkowe informacje w porównaniu z miernikami rynkowymi i oczekiwaniami prognostów. Sugeruje to, że oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych powinny odgrywać większą rolę w monitorowaniu inflacji, a w konsekwencji w kształtowaniu polityki pieniężnej.
Oczekiwania gospodarstw domowych pomagają przewidywać inflację

Z demografii wieje pesymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na koniec marca 2024 r. liczba ludności Polski wynosiła niecałe 37,6 mln i – jak podaje GUS – tym samym zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. o 133 tys. osób. Urząd alarmuje, że te niekorzystne trendy obserwowane są od lat. W konsekwencji prognozy pokazują, że pod koniec 2050 r. liczba ludności naszego kraju wyniesie 34,0 mln osób, a w 2060 r. nie przekroczy 31 mln (30,9 mln).
Z demografii wieje pesymizmem

Sytuacja Niemiec szybko się nie poprawi

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niemiecka gospodarka już drugi rok z rzędu się kurczy, a napływające prognozy sugerują coraz wolniejsze odbicie. W takich warunkach coraz bardziej naturalne staje się pytanie, czy Niemcy są w stanie odzyskać tempo wzrostu sprzed pandemii? Wiele wskazuje na to, że nie.
Sytuacja Niemiec szybko się nie poprawi