Nigeria przyjęta do grupy BRICS

Nigeria została przyjęta jako kraj partnerski do międzynarodowej grupy BRICS, stając się obok RPA, Egiptu, Etiopii i Ugandy piątym krajem afrykańskim obecnym w tym sojuszu.

O przyjęciu Nigerii poinformował w weekend rząd Brazylii, która obecnie sprawuje rotacyjne przewodnictwo w bloku, opisując ją jako „kraj o zbieżnych interesach z innymi członkami grupy”.

Nigeria została tym samym dziewiątym krajem partnerskim BRICS, dołączając do Białorusi, Boliwii, Kuby, Kazachstanu, Malezji, Tajlandii, Ugandy i Uzbekistanu. Egipt i Etiopia są pełnoprawnymi członkami, podobnie jak Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Indonezja.

BRICS reprezentuje obecnie ponad połowę światowej populacji i ponad 45 procent globalnego PKB.

Rząd Brazylii powiedział, że Nigeria aktywnie wzmacnia współpracę w Globalnym Południu i reformuje globalne zarządzanie, co jest kluczowym priorytetem dla Brazylii. Dodał, że jako jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie, kraj afrykański wnosi znaczną wagę ekonomiczną do grupy.

Status partnerski pozwala Nigerii uczestniczyć w spotkaniach i wydarzeniach BRICS, ale nie przyznaje pełnych przywilejów członkowskich, takich jak prawo głosu.

Kolejnymi krajami afrykańskimi, które poważnie rozważają przystąpienie do BRICS są Ghana i DRK. Oba kraje liczą, że stowarzyszenie z BRICS przyspieszy rozwój ich gospodarek, ale nie złożyły jeszcze formalnych wniosków o członkostwo.

tebe/ wr/ pr/


Artykuły powiązane

Chiny i Rosja chcą dedolaryzacji bloku BRICS+

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na kanwie wspólnej niechęci do dominacji Zachodu Rosja i Chiny budują antyzachodnią koalicję w ramach bloku BRICS+. Jego członkowie od lat starają się zmniejszyć swoją zależność od dolara, ale dopiero zachodnie sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę przyspieszyły ten proces.
Chiny i Rosja chcą dedolaryzacji bloku BRICS+

Brazylijski sektor bankowy w pigułce

Kategoria: Trendy gospodarcze
Do największych instytucji kredytowych w Ameryce Łacińskiej należą brazylijskie banki, co raczej nie dziwi, biorąc pod uwagę, że Brazylia jest potęgą gospodarczą w tym regionie świata. To kraj wielu kontrastów i problemów natury politycznej oraz ekonomicznej, co nie pozostaje bez wpływu na sektor bankowy. Można tam dostrzec skrajną biedę w fawelach i zaawansowany przemysł, czego przykładem jest Embraer, producent samolotów, użytkowanych od wielu lat również przez Polskie Linie Lotnicze LOT.
Brazylijski sektor bankowy w pigułce

Waluta Rezerwowa w 2050 r. – dolar, bitcoin czy nowy gracz

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dolar to obecnie globalna waluta rezerwowa. Czy jednak utrzyma swój status do 2050 r? A może upadnie w obliczu rosnącej siły konkurencji ze strony walut BRICS, złota lub bitcoina?
Waluta Rezerwowa w 2050 r. – dolar, bitcoin czy nowy gracz