Norwegia: Odkrycie największych w Europie złóż metali ziem rzadkich

W regionie Telemark, 150 km na południowy zachód od Oslo, odkryto największe w Europie złoża metali ziem rzadkich – poinformowała w czwartek norweska spółka wydobywcza Rare Earth Norway (REN).

Według szacunków zaprezentowanych na konferencji prasowej w Oslo nowo odkryte na terenie gminy Nome złoża zawierają 8,78 mln ton metali ziem rzadkich, w tym neodym i tlenek prazeodymu. Pierwiastki te wykorzystywane są do produkcji baterii oraz turbin elektrowni wiatrowych, a także w przemyśle obronnym. Niemal monopolistami w ich dostarczaniu są obecnie Chiny.

Wielkość złoża potwierdził cytowany w komunikacie prasowym państwowy geolog regionu Telemark, Sven Dahlgren.

Prowadzące od trzech lat odwierty przedsiębiorstwo REN zadeklarowało, że jest w stanie rozpocząć wydobycie w 2030 r. i wówczas pokryć 10 proc. zapotrzebowania na metale ziem rzadkich, które wciąż rośnie. „Norweskie metale mogą okazać się dla Europy ważniejsze niż importowany z Norwegii gaz” – podkreślił szef firmy REN Alf Reistad.

W 2023 r. podobne złoże odkryto w Kirunie na północy Szwecji; wówczas określono je największym w Europie. Według Norwegów ich znalezisko jest większe. Szwedzkie odkrycie wywołało debatę, w jaki sposób przyspieszyć procedury skomplikowanych pozwoleń środowiskowych koniecznych do otwarcia nowej kopalni i przyczyniło się do powstania strategii UE w sprawie metali krytycznych.

Określenie metale ziem rzadkich obejmuje grupę 17 pierwiastków, w tym lantan, prazeodym, neodym oraz lutet.

Daniel Zyśk

zys/ mms/ pel/


Artykuły powiązane

Metale ziem rzadkich w Hiszpanii i w regionie MENA

Kategoria: Trendy gospodarcze
Postępujące zmiany klimatu oraz cyfryzacja to główne czynniki wpływające na wzrost popytu na metale ziem rzadkich. Są one poszukiwane zwłaszcza przez przemysł wojskowy i lotniczy oraz nowe technologie.
Metale ziem rzadkich w Hiszpanii i w regionie MENA

Transformacja energetyczna i popyt na zielone minerały

Kategoria: Trendy gospodarcze
Proces przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną generuje niespotykany dotąd popyt na zielone metale i inne minerały. To może być wąskie gardło transformacji. Aby zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia w skali globalnej potrzeba istotnych inwestycji i innych działań dostosowawczych.
Transformacja energetyczna i popyt na zielone minerały

Geopolityczne tarcia w obliczu zielonej transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Powodzenie procesu całkowitego przestawienia gospodarki na ekologiczne rozwiązania jest uzależnione przede wszystkim od dostępności szeregu surowców krytycznych. Obecnie produkcja oraz przetwarzanie wielu z nich jest zdominowana przez Chiny, a większość złóż znajduje się w krajach, których polityka nie jest zbieżna z polityką gospodarczą Zachodu. Celem felietonu jest próba omówienia obecnej sytuacji oraz możliwych rozwiązań strategicznych.
Geopolityczne tarcia w obliczu zielonej transformacji