O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej
Kategoria: Analizy
OECD prognozuje, że PKB w Polsce w 2024 r. wzrośnie o 2,9 proc., a inflacja CPI wyniesie 3,9 proc. – wynika z najnowszej edycji raportu „Economic Outlook”. Ekonomiści OECD szacują, że w 2025 r. wzrost gospodarczy przyspieszy do 3,4 proc., a wskaźnik CPI wyniesie 4,5 proc.
„Oczekujemy, że wzrost realnego PKB w tym roku przyspieszy do 2,9 proc. dzięki rosnącym płacom realnym i wsparciu polityki fiskalnej, wzrostowi konsumpcji ale słabszemu wzrostowi inwestycji” – napisano.
Ekonomiści OECD podają, że w 2025 r. realny PKB wzrośnie o 3,4 proc. dzięki funduszom UE, które doprowadzą do ożywienia inwestycji.
Analitycy Organizacji uważają, że wolniejsza niż oczekiwano konsolidacja fiskalna i wyższe inwestycje mogłoby stanowić ryzyko wzrostowe dla inflacji, a eskalacja wojny na Ukrainie mogłaby zakłócić gospodarkę.
„Biorąc pod uwagę niepewność co do perspektyw inflacji i jej uporczywość, polityka pieniężna powinna pozostać restrykcyjna, a dalsze łagodzenie powinno następować stopniowo, aż inflacja trwale powróci do celu” – napisano w raporcie.
OECD zaleca stopniowe przeprowadzenie konsolidacji fiskalnej w ramach strategii średnioterminowej.
„Przedłużone wsparcie fiskalne i szybsza niż oczekiwano absorpcja środków UE w ramach KPO może doprowadzić do silniejszego wzrostu gospodarczego i wyższej inflacji w 2025 r.” – napisano.
OECD zaleca, aby nowy rząd opracował wiarygodną średnioterminową strategię konsolidacji fiskalnej i ustanowił niezależną radę fiskalną.
map/ osz/