PE chce rozszerzenia sankcji na reżim w Wenezueli

Parlament Europejski w uchwalonej w czwartek w Strasburgu rezolucji domaga się rozszerzenia sankcji Unii Europejskiej na reżim Nicolasa Maduro w Wenezueli. Europosłowie uważają, że jego prezydentura stanowi bezprawną próbę utrzymania władzy.

Rezolucja została przyjęta 374 głosami za, przy 53 przeciw i 163 wstrzymujących się.

Parlament Europejski, który uznał Edmundo Gonzzleza Urrutię za prawowitego zwycięzcę wyborów prezydenckich, stwierdził w rezolucji, że reżim wenezuelski zmarnował kluczową okazję, aby uszanować wolę ludu i zapewnić przejrzyste demokratyczne przekazanie władzy. Zdaniem tej instytucji, brakuje mu jakiejkolwiek legitymacji demokratycznej i politycznej.

Posłowie do PE wezwali reżim wenezuelski do cofnięcia niesłusznego nakazu aresztowania wydanego wobec Urrutii i opublikowania wyników wyborów z 28 lipca 2024 r.

PE wezwał też do wzmocnienia i rozszerzenia sankcji, tak aby objąć nimi Maduro, jego najbliższe otoczenie wraz z rodzinami. Sankcje – zdaniem parlamentarzystów – powinny objąć wszystkich odpowiedzialnych za naruszenia praw człowieka i nielegalne przejęcie władzy, uzurpację funkcji urzędowych i represje w Wenezueli.

Posłowie do PE twierdzą, że w rozdźwięku między demokracją a dyktaturą nie ma miejsca na dwuznaczność ani kompromis i albo stoi się po stronie demokratów i tych, którzy cierpią z powodu represji, albo po stronie dyktatorów.

W styczniu Unia Europejska przedłużyła sankcje na Wenezuelę o kolejny rok, w związku z sytuacją w tym kraju. Rozszerzyła też restrykcje, dodając kolejne osoby na czarną listę po tym, gdy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro został zaprzysiężony na trzecią kadencję.

Decyzja ta zwiększyła liczbę osób objętych sankcjami do 69. Sankcje obejmują zamrożenie aktywów oraz zakaz dostarczania funduszy – zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio – osobom wymienionym na liście, a także zakaz podróżowania na terenie Unii Europejskiej.

Unia Europejska nałożyła sankcje na Wenezuelę w listopadzie 2017 r. Obejmują one też embargo na broń i sprzęt przeznaczony do represji wewnętrznych, a także zakazy podróżowania i zamrożenie aktywów osób znajdujących się na liście.

Z Brukseli Łukasz Osiński

luo/ mal/ pr/


Artykuły powiązane

Bezsilna Rosja w okowach sankcji

Kategoria: Trendy gospodarcze
W wyniku sankcji Rosja stała się krajem peryferyjnym. Straciła największe rynki zbytu dla swoich towarów, została bez zachodnich kredytów, specjalistów, inwestycji i technologii. Przez długi okres, ponosząc wysokie koszty, Rosji udawało się osłabiać dolegliwość sankcji, pozyskując wiele towarów objętych embargiem przez rozbudowany system pośredników i firm z krajów „zaprzyjaźnionych”. Ostatnie decyzje Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wskazują, że ta życiodajna dla Rosji furtka została definitywnie zamknięta.
Bezsilna Rosja w okowach sankcji

Jak przybywa sankcji UE na Rosję

Kategoria: Trendy gospodarcze
W związku z inwazją na Ukrainę, Unia Europejska nałożyła wiele sankcji na Federację Rosyjską. Mają ograniczyć jej zdolności wojskowe oraz pozbawić dostępu do wybranych rynków i technologii.
Jak przybywa sankcji UE na Rosję

Wenezuelskie pociągi

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niedawno minęło 25 lat od przejęcia władzy w Wenezueli przez nieżyjącego już Hugona Cháveza. Gdyby żył, to 28 lipca 2024 r. obchodziłby swoje siedemdziesiąte urodziny. Tego dnia w Wenezueli odbędą się wybory prezydenckie, w trakcie których mieszkańcy tego kraju zadecydują o dalszym losie rozpoczętej przez Cháveza i kontynuowanej przez Nicolása Madura rewolucji boliwariańskiej.
Wenezuelskie pociągi