Dokąd zmierza polityka pieniężna
Kategoria: Trendy gospodarcze
Więcej pozytywnych odczytów inflacji wzmocniłoby pewność Fedu co do tego, że inflacja zmierza w sposób stały do celu na poziomie 2 proc. – powiedział prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell na przesłuchaniu we wtorek przed Komisją Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich Senatu USA.
„Komitet podał, że nie spodziewamy się, aby właściwe było obniżenie docelowego przedziału stopy funduszy federalnych, dopóki nie uzyskamy większej pewności, że inflacja będzie zmierzać w kierunku 2 proc. w sposób zrównoważony. Dane za pierwszy kwartał 2024 r. nie spowodowały zwiększenia naszej pewności co do powrotu inflacji do celu. Najnowsze odczyty inflacji wykazały jednak pewien skromny dalszy postęp, a więcej dobrych danych wzmocniłoby nasze przekonanie, że inflacja zmierza w sposób zrównoważony w kierunku 2 proc.” – powiedział Powell.
„Nadal podejmujemy decyzje od spotkania do spotkania. Wiemy, że zbyt wczesne lub zbyt duże ograniczenie polityki może zahamować lub nawet odwrócić postęp jaki zaobserwowaliśmy w kwestii inflacji. Jednocześnie, w świetle postępu osiągniętego zarówno w obniżaniu inflacji, jak i w schłodzeniu rynku pracy w ciągu ostatnich dwóch lat widać, że wysoka inflacja nie jest jedynym ryzykiem, z jakim się mierzymy. Zbyt późne lub zbyt małe ograniczenie polityki może nadmiernie osłabić aktywność gospodarczą i zatrudnienie. Rozważając dostosowania dla docelowego zakresu stopy funduszy federalnych, Komitet będzie kontynuował swoją praktykę ostrożnej oceny napływających danych i ich implikacji dla zmieniających się perspektyw, równowagi ryzyka i właściwej ścieżki polityki pieniężnej” – dodał.
W ocenie Powella rynek pracy pozostaje mocny, ale nie jest przegrzany.
„Na rynku pracy szeroki zestaw wskaźników sugeruje, że warunki powróciły mniej więcej do poziomu sprzed pandemii: rynek pracy jest silny, ale nie można stwierdzić, że jest przegrzany. Stopa bezrobocia wzrosła, ale w czerwcu nadal utrzymywała się na niskim poziomie 4,1 proc. Wzrost zatrudnienia w sektorze płac wyniósł średnio 222 tys. miejsc pracy miesięcznie w pierwszej połowie roku. Silnemu tworzeniu miejsc pracy w ciągu ostatnich kilku lat towarzyszył wzrost podaży pracowników, odzwierciedlający wzrost uczestnictwa w sile roboczej osób w wieku od 25 do 54 lat i silne tempo imigracji. W rezultacie luka między miejscami pracy a pracownikami znacznie spadła w stosunku do szczytu i obecnie jest nieco powyżej poziomu z 2019 r. Nominalny wzrost płac zmniejszył się w ciągu ostatniego roku. Silny rynek pracy pomógł zmniejszyć długotrwałe dysproporcje w zatrudnieniu i zarobkach w różnych grupach demograficznych” – powiedział.
„Inflacja wyraźnie zmniejszyła się w ciągu ostatnich kilku lat, ale nadal przekracza długoterminowy cel Komitetu wynoszący 2 proc. Ceny wydatków konsumpcyjnych (PCE) wzrosły o 2,6 proc. w ciągu 12 miesięcy kończących się w maju. Bazowe ceny PCE, które nie obejmują zmiennych kategorii żywności i energii, również wzrosły o 2,6 proc. Po braku postępu w kierunku naszego 2-proc. celu inflacyjnego na początku tego roku, najnowsze miesięczne odczyty wykazały dalszy skromny postęp. Długoterminowe oczekiwania inflacyjne wydają się być dobrze zakotwiczone, co odzwierciedla szeroki zakres badań gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i prognostów, a także środki z rynków finansowych” – dodał.
Według przewodniczącego FOMC najnowsze wskaźniki sugerują, że gospodarka USA nadal rozwija się w solidnym tempie.
„Wzrost PKB wydaje się umiarkowany w pierwszej połowie tego roku po imponującej sile w drugiej połowie ubiegłego roku. Prywatny popyt krajowy pozostaje jednak silny, przy wolniejszym, ale nadal solidnym wzroście wydatków konsumpcyjnych. W tym roku zaobserwowaliśmy również umiarkowany wzrost wydatków kapitałowych i wzrost inwestycji mieszkaniowych. Poprawa warunków podaży wspierała odporny popyt i silne wyniki gospodarki USA w ciągu ostatniego roku” – ocenił prezes Fedu.
Kurs dolara umacnia się wobec koszyka walut po wystąpieniu Powella o 0,08 proc. do 106,08 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 2 pb. do 4,3 proc.
Po posiedzeniu 11–12 czerwca 2024 r. Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25–5,50 proc. W komunikacie po posiedzeniu napisano, że obniżki stóp proc. nastąpią dopiero, gdy będzie pewność, że inflacja zmierza do celu.
Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 22 lat, a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.
Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 30–31 lipca 2024 r.
kkr/ ana/