Powell: Fed nie musi się spieszyć ze zmianą stanowiska w pol. mon.

Fed nie musi się spieszyć ze zmianą stanowiska w polityce monetarnej – poinformował prezes Fedu Jerome Powell podczas środowej konferencji po posiedzeniu Rezerwy. Powell dodał, że wysokie cła mogą przełożyć się na spowolnienie aktywności gospodarczej i wzrost inflacji.

„Mamy gospodarkę, która, jeśli pominąć zniekształcenia odczytu PKB w I kw., rośnie w solidnym tempie, rynek pracy wydaje się solidny. Inflacja wynosi nieco powyżej 2 proc. Dlatego jest to gospodarka, która jest odporna i w dobrej kondycji, a nasza polityka jest skromnie lub umiarkowanie restrykcyjna. Jest o 100 pb. mniej restrykcyjna niż jesienią ubiegłego roku. I dlatego uważamy, że pozostawia nas to w dobrej sytuacji, aby czekać i patrzeć. Nie uważamy, że musimy się spieszyć. Uważamy, że możemy być cierpliwi. Będziemy obserwować dane. Dane mogą się zmieniać szybko lub wolno. Ale uważamy, że jesteśmy w dobrej pozycji, aby pozwolić warunkom ewoluować i stać się dla nas jaśniejszymi pod względem tego, jaka powinna być reakcja polityki pieniężnej” – powiedział przewodniczący FOMC.

„Nasza polityka jest dobrze skalibrowana. Koszty czekania, aby zobaczyć więcej danych, są dość niskie naszym zdaniem. Dlatego to właśnie robimy. Zobaczymy jak administracja USA wejdzie w negocjacje z wieloma krajami w sprawie taryf. Będziemy wiedzieć więcej z każdym tygodniem i miesiącem, gdzie cła się znajdą. I będziemy wiedzieć, jakie będą skutki. […] Nie mogę powiedzieć, ile to potrwa, ale na razie wydaje się, że to dość jasna decyzja, aby poczekać i obserwować” – dodał.

Powell podał, że wysokie cła mogą przełożyć się na spowolnienie aktywności gospodarczej i wzrost inflacji.

„Podwyżki ceł ogłoszone do tej pory były znacznie większe niż oczekiwano. Wszystkie te środki polityki handlowej wciąż jednak ewoluują, a ich wpływ na gospodarkę pozostaje wysoce niepewny. W miarę rozwoju warunków w gospodarce będziemy nadal określać odpowiednie stanowisko polityki pieniężnej w oparciu o napływające dane, perspektywy i równowagę ryzyka. Jeśli duże podwyżki taryf, które zostały ogłoszone, zostaną utrzymane, prawdopodobnie spowodują one wzrost inflacji, spowolnienie wzrostu gospodarczego i wzrost bezrobocia” – powiedział prezes Fedu.

„Skutki ceł dla inflacji mogą być krótkotrwałe, wskazując na jednorazową zmianę poziomu cen. Możliwe jest również, że efekty inflacyjne mogą być bardziej trwałe. Uniknięcie takiego obrotu spraw będzie zależało od wielkości efektów taryf, od tego, jak długo zajmie im pełne przełożenie się na ceny i ostatecznie od utrzymania długoterminowych oczekiwań inflacyjnych na właściwym poziomie” – dodał.

Według Powella, oczekiwania inflacyjne wzrosły w krótkim okresie.

„Krótkoterminowe miary oczekiwań inflacyjnych wzrosły, co odzwierciedla zarówno wskaźniki rynkowe, jak i ankietowe. Respondenci ankiet, w tym konsumenci, firmy i profesjonalni progności, wskazują taryfy jako czynnik napędowy dla wzrostu oczekiwań. […] Większość miar długoterminowych oczekiwań inflacyjnych pozostaje jednak zgodna z naszym celem inflacyjnym na poziomie 2 proc.” – zaznaczył Powell.

W ocenie przewodniczącego FOMC, jest wiele niepewności co do polityki handlowej USA.

„Myślę, że jest wiele niepewności, na przykład co do tego, w jaki sposób polityka handlowa się ustabilizuje, a także kiedy się ustabilizuje, jakie będą jej implikacje dla gospodarki, wzrostu PKB i zatrudnienia. Myślę, że jest za wcześnie, aby to wiedzieć. Mam na myśli, że ostatecznie uważamy, że nasza stopa procentowa jest na dobrym poziomie, podczas gdy czekamy na dalsze wyjaśnienia dotyczące kwestii taryf i ich implikacji dla gospodarki” – powiedział Powell

„To, co wydaje się prawdopodobne, biorąc pod uwagę zakres i skalę taryf, jest to, że z pewnością ryzyko wyższej inflacji, bezrobocia jest podwyższone. […] Niepewność co do ścieżki dla aktywności gospodarki jest niezwykle wysoka, a ryzyko dla spadku dynamiki wzrostu PKB wzrosło. Ryzyko wyższego bezrobocia i wyższej inflacji jest podwyższone, ale jeszcze się nie zmaterializowało. Naprawdę nie ma tego jeszcze w danych” – podkreślił.

Powell powiedział, że skutki ceł nie są jeszcze widoczne w danych makro.

„Firmy i gospodarstwa domowe są bardzo szeroko zaniepokojone i odkładają decyzje ekonomiczne różnego rodzaju. Jeśli to będzie trwało i nic się nie wydarzy, aby złagodzić te obawy, to można by się spodziewać, że zacznie to się pojawiać w danych ekonomicznych. Może nie pojawi się to z dnia na dzień, ale pojawi się w ciągu tygodni i miesięcy. I tak może się stać. Ale jeszcze się nie wydarzyło. I są też rzeczy, które mogą się wydarzyć i zmienić tę narrację” – powiedział prezes Fed.

„Naprawdę nie widzimy jeszcze w danych dużych efektów makroekonomicznych. Widzimy nastroje, są obawy, że mogą nastać wyższe ceny lub coś w tym stylu. Ludzie martwią się teraz o inflację. Martwią się o szok spowodowany taryfami. Ale tak naprawdę ten szok jeszcze nie nastąpił” – dodał.

Prezes Fedu ocenił, że gospodarka USA jest w solidnej kondycji, mimo niepewności.

„Pomimo zwiększonej niepewności, gospodarka nadal znajduje się w solidnej kondycji. Stopa bezrobocia pozostaje niska, a rynek pracy znajduje się w stanie lub jest blisko maksymalnego zatrudnienia. Inflacja znacznie spadła, ale utrzymuje się nieco powyżej naszego długoterminowego celu wynoszącego 2 proc.” – stwierdził Powell.

Po posiedzeniu 6–7 maja 2025 r. Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian w przedziale 4,25–4,50 proc. Fed podał, że niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA wzrosła jeszcze bardziej. Fed podał, że ryzyko wzrostu stopy bezrobocia i inflacji jest podwyższone.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga oczekiwali, ze stopy proc. pozostaną bez zmian. To trzecie z rzędu posiedzenie, na którym stopy proc. pozostają bez zmian. W obecnym cyklu luzowania polityki monetarnej Fed obniżył stopy procentowe o 100 pb. W poprzednim cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 17–18 czerwca 2025 r. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze kwartalne projekcje makro oraz wykres dot-plot.

Kurs dolara się umacnia wobec koszyka walut po decyzji Fedu o 0,56 proc. do 99,81 pkt, a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 2 pb. do 4,28 proc.

kek/ asa/


Artykuły powiązane

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Jak rząd USA mógłby zmienić Rezerwę Federalną

Kategoria: Analizy
Rezerwa Federalna (Fed) od ponad wieku pełni kluczową rolę w kształtowaniu polityki pieniężnej USA, jednak jej struktura i niezależność często stają się przedmiotem politycznych sporów.
Jak rząd USA mógłby zmienić Rezerwę Federalną