Powell: Nadszedł czas na dostos. polityki monetarnej USA

Nadszedł czas na rozpoczęcie dostosowań w polityce monetarnej – poinformował prezes Fedu Jerome Powell podczas przemówienia na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole, USA. Powell dodał, że osłabienie warunków na rynku pracy nie pozostawia wątpliwości.

„Nadszedł czas na dostosowanie polityki monetarnej. Dalsza droga jest jasna, a czas i tempo obniżek stóp procentowych będą zależeć od napływających danych, ewoluujących perspektyw i równowagi bilansu zagrożeń” – powiedział prezes Fedu.

„Nasza restrykcyjna polityka pieniężna pomogła przywrócić równowagę między łączną podażą a popytem, łagodząc presję inflacyjną i zapewniając, że oczekiwania inflacyjne pozostały dobrze zakotwiczone. Inflacja jest teraz znacznie bliższa naszemu celowi, a ceny wzrosły o 2,5 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Po przerwie na początku tego roku, postęp w kierunku naszego celu na poziomie 2 proc. został wznowiony. Wzrosło moje przekonanie, że inflacja jest na zrównoważonej ścieżce powrotu do 2 proc.” – dodał.

W ocenie Powella gospodarka USA nadal rośnie w solidnym tempie.

„Jednak dane dotyczące inflacji i rynku pracy pokazują zmieniającą się sytuację. Ryzyko wzrostu inflacji zmniejszyło się. A ryzyko spadku zatrudnienia wzrosło. Jak podkreśliliśmy w naszym ostatnim oświadczeniu FOMC, zwracamy uwagę na ryzyko dla obu stron naszego podwójnego mandatu” – powiedział prezes Fedu.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć silny rynek pracy w miarę dalszych postępów w kierunku stabilności cen. Przy odpowiednim zmniejszeniu restrykcyjności polityki monetarnej, istnieją dobre powody, aby sądzić, że gospodarka powróci do 2-proc. inflacji przy jednoczesnym utrzymaniu silnego rynku pracy. Obecny poziom stóp proc. daje nam wystarczająco dużo miejsca na reagowanie na wszelkie ryzyka, z którymi możemy się zmierzyć, w tym ryzyko niepożądanego dalszego osłabienia warunków na rynku pracy” – dodał.

Według przewodniczącego FOMC osłabienie warunków na rynku pracy USA nie pozostawia wątpliwości.

„Ochłodzenie warunków na rynku pracy jest niewątpliwe. Wzrost zatrudnienia pozostaje solidny, ale w tym roku zwolnił. Liczba wakatów spadła, a stosunek wakatów do bezrobocia powrócił do poziomu sprzed pandemii. (…) Wydaje się mało prawdopodobne, aby rynek pracy był źródłem podwyższonej presji inflacyjnej w najbliższym czasie. Nie chcemy dalszego ochłodzenia warunków na rynku pracy ani nie witamy go z zadowoleniem” – powiedział.

„Obecnie rynek pracy znacznie ostygł w stosunku do swojego poprzedniego przegrzanego stanu. Stopa bezrobocia zaczęła rosnąć ponad rok temu i obecnie wynosi 4,3 proc. – nadal jest niska w porównaniu ze standardami historycznymi, ale prawie o cały punkt procentowy wyższa niż na początku 2023 r. Większość tego wzrostu nastąpiła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jak dotąd rosnące bezrobocie nie było wynikiem zwiększonej liczby zwolnień, jak to zwykle bywa w przypadku spowolnienia gospodarczego. Raczej wzrost ten odzwierciedla głównie znaczny wzrost podaży pracowników i spowolnienie w stosunku do wcześniej gorączkowego tempa zatrudniania” – dodał.

Kontrakty na stopę funduszy federalnych w USA wskazują na prawdopodobieństwo obniżek stóp proc. na trzech pozostałych w tym roku posiedzeniach Fedu, wskazując na jedną obniżkę o 50 pb. na jednym z posiedzeń. Fed prawdopodobnie obniży we wrześniu stopy procentowe pierwszy raz od czterech lat.

Następne posiedzenie Fedu odbędzie się 17–18 września 2024 r. Po posiedzeniu zaprezentowane zostaną najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz wykres dot-plot.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po wystąpieniu Powella o 0,58 proc. do 100,91 pkt, a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 4 pb. do 3,81 proc.

Z kolei indeks S&P 500 zyskuje 1 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,95 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 1,61 proc.

kek/ gor/


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kuźmiuk: Wynik imponujący, pokazujący skuteczność polityki monetarnej NBP

Kategoria: Raporty
Sumarycznie w ciągu jedenastu miesięcy inflacja CPI obniżyła się aż o 14,5 pkt proc. i jest już blisko celu inflacyjnego, to wynik imponujący, pokazujący skuteczność polityki monetarnej NBP, ale i fiskalnej poprzedniego rządu. (…) Po raz kolejny potwierdziło się, że polski bank centralny ma najbardziej solidną grupę ekspercką – napisał na swoim blogu dr Zbigniew Kuźmiuk, odnosząc się do opracowywanych w Narodowym Banku Polskim projekcji inflacji i wzrostu gospodarczego.
Kuźmiuk: Wynik imponujący, pokazujący skuteczność polityki monetarnej NBP