Prezes NBP: CPI może wystrzelić do 8 proc. w 2024 r.

CPI może wystrzelić do 8 proc. w 2024 r. po usunięciu tarcz – ocenił na konferencji prasowej prezes NBP prof. Adam Glapiński.

„Przy wycofaniu się z całości tarcz, co jest jednak bardzo mało prawdopodobne, (…) to byśmy weszli w czerwony wykres, to by oznaczało, że w drugim półroczu mielibyśmy wyskok inflacji w górę. O ile? Trudno powiedzieć, przy maksymalnym czy negatywnym z punktu widzenia inflacji wyliczeniu, które wychodzi z modelu to byłoby nawet do poziomu 8 proc. Gdybyśmy natomiast w ogóle tarczy nie usuwali (…) to bylibyśmy w przebiegu linii zielonej – inflacja też rośnie, ale lekko (…). Ważne jest, że na koniec okresu, który pokazujemy – na koniec 2026 r. – te linie się prawie zbiegają. Różnica wychodzi z analiz modelowych ok. 0,3 proc. Niewiele, bo rząd wielkości błędu przy tak długim czasie jest oczywiście wysoki” – powiedział Glapiński.

„Gdzieś między linią zieloną, a czerwoną będzie prawdziwy proces inflacyjny. Zakładamy, że może być taka sytuacja, że nie będą całkiem zdjęte tarcze, czyli znajdziemy się między czerwoną a zieloną, czyli inflacja trochę wzrośnie. Maksymalnie wzrośnie do 8 proc. (…). Musimy być przygotowani, by z inflacją walczyć (…) dlatego utrzymujemy tak wysokie stopy proc.” – dodał.

pat/ map/ jz/ doa/ tus/ ana/


Artykuły powiązane

Prezes NBP: Inflacja w Polsce nie jest wyjątkowa na tle regionu

Kategoria: Polityka pieniężna
Podczas majowej konferencji dotyczącej oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej prof. Adam Glapiński przedstawił szerszy kontekst sytuacji w Polsce na tle innych krajów. Prezentujemy te analizy wraz z wybranymi komentarzami.
Prezes NBP: Inflacja w Polsce nie jest wyjątkowa na tle regionu

Nieoczywisty mechanizm chińskiego spowolnienia

Kategoria: Trendy gospodarcze
Słońce nie świeci nad Chinami pełnym blaskiem. Kilka lat temu pojawiły się tam niewinne – mogłoby się wydawać – obłoczki, wyparte dziś przez duże chmury. Problemy geopolityczne i finansowo-biznesowe nękające Państwo Środka to nie jedyne przyczyny spowolnienia ich gospodarki. Coś ważnego do dodania ma też teoria ekonomii.
Nieoczywisty mechanizm chińskiego spowolnienia