Prezes NBP: Nie widać przestrzeni do zmian polityki pieniężnej

Przestrzeni do zmian polityki pieniężnej nie widać – poinformował na konferencji prasowej prezes NBP prof. Adam Glapiński.

„Widzą państwo, że tu jakiejś przestrzeni na zmianę w polityce pieniężnej nie widać. Inflacja rośnie, potem maleje, potem znów rośnie. Zgodnie z obowiązującymi rozwiązaniami, ceny energii elektrycznej dla gosp. domowych mają dalej rosnąć. Chociaż już dzisiaj po lipcowych podwyżkach ich dynamika jest najwyższa w całej UE” – powiedział Glapiński.

kek/ map/ doa/ tus/ jz/ osz/

 


Artykuły powiązane

Prezes NBP: Nie widać przestrzeni na zmianę polityki pieniężnej

Kategoria: Analizy
„W III kwartale dynamika cen przejściowo się obniży pod wpływem statystycznych efektów bazy, jednak w IV kwartale może ponownie znacząco przyspieszyć. W efekcie pod koniec roku inflacja może być niemal tak samo wysoka, jak obecnie” – mówił prof. Adam Glapiński.
Prezes NBP: Nie widać przestrzeni na zmianę polityki pieniężnej

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań