O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej
Kategoria: Analizy
RPP podtrzymała w komunikacie, że w II poł. 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć po podniesieniu cen energii, a w kierunku wzrostu presji popytowej oddziaływać będzie wzrost płac. Rada podtrzymała kluczowe sformułowania dot. kwestii kursowych i ponownie oceniła, że obecny poziom stóp sprzyja realizacji celu inflacyjnego.
„W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku niższej krajowej inflacji. W efekcie oczekuje się, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP, przy czym w kierunku jej wzrostu będzie oddziaływać przywrócenie wyższej stawki podatku VAT na żywność. Towarzyszyć temu będzie stopniowe obniżanie się inflacji bazowej, choć pozostanie ona wyższa niż inflacja CPI” – napisano.
„W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy. W przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć. Jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym” – dodano.
Rada ponownie oceniła, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
Powtórzono, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
Podtrzymano, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała, że obniżaniu inflacji sprzyja także (to słowo dodano względem poprzedniego komunikatu) umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki, a NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.
Rada odnotowała, że utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie.
„Choć liczba pracujących pozostaje wysoka, to zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń była wyższa niż pod koniec 2023 r.” – dodano.
Odnosząc się do odczytu flash inflacji w lutym, (1,9 proc. rdr) rada wskazała, że utrzymywał się silny spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej.
To wszystko wraz z relatywnie niską – mimo pewnego przyspieszenia – dynamiką aktywności gospodarczej oddziałuje w kierunku spadku inflacji.
RPP utrzymała na posiedzeniu zakończonym 4 kwietnia wszystkie stopy na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi 5,75 proc.
tus/ ana/