RPP w IV uważała, że może się pojawić przestrzeń do obniżki st.

Większość członków RPP w kwietniu 2025 r. zwróciła uwagę, że może pojawić się przestrzeń do obniżki stóp proc. – wynika z opisu dyskusji na posiedzeniu RPP w kwietniu.

„W ocenie większości członków Rady, jeżeli napływające informacje będą potwierdzać poprawę perspektyw powrotu inflacji do celu inflacyjnego, wówczas może pojawić się przestrzeń do obniżenia stóp procentowych” – napisano.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Prezes NBP: Nie widzę gotowości w Radzie do obniżki stóp proc. w 2024 r.

Kategoria: Analizy
Prof. Adam Glapiński zapowiedział, że Rada Polityki Pieniężnej będzie podejmować decyzje stosownie do napływających danych, ale dodał, że „nie widzi gotowości w Radzie do obniżki stóp w tym roku kalendarzowym”. Dyskusja w jego przekonaniu może zacząć się na początku 2025 r.
Prezes NBP: Nie widzę gotowości w Radzie do obniżki stóp proc. w 2024 r.