Trump: Jeśli zechcę, to szef Fed odejdzie bardzo szybko

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek (17 kwietnia 2025 r.), że jeśli będzie tego chciał, prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell bardzo szybko odejdzie ze stanowiska. Po raz kolejny skrytykował szefa banku centralnego, twierdząc, że jest winny Amerykanom obniżenie stóp procentowych.

Trump odniósł się do spekulacji o ewentualnym zwolnieniu szefa Fed podczas spotkania z premier Włoch Giorgią Meloni. Prezydent zapewnił, że ma prawo zwolnić Powella.

„Och, on odejdzie. Jeśli go o to poproszę, odejdzie […]. Jeśli będę chciał, żeby odszedł, wyjdzie stamtąd bardzo szybko, uwierzcie mi” – mówił.

Po raz kolejny skrytykował przy tym Powella, twierdząc, że nie wykonuje dobrze swojej pracy, nie jest z niego zadowolony i ocenił, że zawsze się spóźnia z obniżaniem stóp procentowych.

Stwierdził, że szef Fed stawia USA w gorszej pozycji wobec Europy, bo Europejski Bank Centralny konsekwentnie obniża swoje stopy, podczas gdy Powell wstrzymuje się z tym od grudnia. Ocenił też, że Powell jest winien Amerykanom, by to zrobić.

Krytyka Trumpa była odpowiedzią na środowe wystąpienie prezesa Fed w Chicago, w którym ten ocenił, że nakładane przez prezydenta USA cła mogą przyczynić się do zwiększenia inflacji – być może również na dłużej – oraz obniżenia wzrostu gospodarczego. Sugerował też, że w związku z niepewnością dotyczącą polityki handlowej, Rezerwa Federalna wstrzyma się z dalszymi cięciami stóp.

Mimo twierdzeń prezydenta, że może dowolnie zwolnić prezesa banku centralnego jest to przedmiotem kontrowersji prawnych, które dotąd nie zostały rozstrzygnięte.

Ustawa o Rezerwie mówi o niezależności tej instytucji oraz że jej prezes może zostać odwołany tylko z uzasadnionego powodu. Większość prawników uważa, że taką przyczyną nie są spory dotyczące polityki. W tej sprawie może wkrótce wypowiedzieć się Sąd Najwyższy przy okazji innej sprawy dotyczącej innych niezależnych agencji państwowych.

Według portalu „Politico”, minister finansów Scott Bessent ostrzegał Trumpa przed zwolnieniem Powella – Republikanina, którego prezydent pierwotnie sam powołał – argumentując, że usunięcie go dodatkowo zdestabilizowałyby rynki, na których już panuje niepewność w związku z ogłoszeniem ceł przez Donalda Trumpa.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ jm/ pr/


Artykuły powiązane

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed

Jak rząd USA mógłby zmienić Rezerwę Federalną

Kategoria: Analizy
Rezerwa Federalna (Fed) od ponad wieku pełni kluczową rolę w kształtowaniu polityki pieniężnej USA, jednak jej struktura i niezależność często stają się przedmiotem politycznych sporów.
Jak rząd USA mógłby zmienić Rezerwę Federalną

Historia relacji między szefostwem Białego Domu a Federal Reserve

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich było poprzedzone zwyżką notowań dolara. Trudno jednak ocenić, czy mowa jest o początku nowego trwałego trendu, czy jedynie o chwilowym wzroście. Odpowiedź na to pytanie w dużym stopniu będzie zależeć od tego, jak ponownie wybrany prezydent USA ułoży sobie stosunki z Federal Reserve.
Historia relacji między szefostwem Białego Domu a Federal Reserve